Search

23/09/2021

All the Offaly GAA fixtures for the coming week

Offaly GAA

Offaly GAA Fixtures

It's another busy week on the club front in Offaly with the second round of games in football championships set to dominate the weekend.

Wednesday, September 1

U-15 HC
(First named at home)

CRC Gaels v Na Fianna (SM Maher) 6.00pm; Clara v St Rynagh's (J Longworth) 6.00pm; Tullamore v Kilcormac-Killoughey (M Stones) 6.00pm; DSK v Ferbane-Belmont (KP Kelly) 6.00pm; Coolderry v Birr (J Sampson) 6.00pm; Shamrocks v Gracefield (R Dunne) 6.00pm.

Thursday, September 2
(First named at home)

U-15 FC
St Vincent's v Rhode Og (P Gallagher) 6.30pm.

U-13 FC “C”
Shamrocks v Na Fianna (B Buckley) 6.30pm; Ferbane-Belmont v St Vincent's (J Sampson) 6.30pm; Tullamore v Gracefield (M Walsh) 6.30pm; Kilcormac-Killoughey v Edenderry (R Dunne) 6.30pm.

Friday, September 3
Pullough: SFC “B”, Clara v Ballycumber (E O'Connor) 7.30pm.
Shannonbridge: SFC “B”, St Rynagh's v Ferbane (F Smyth) 7.30pm.
Rhode: JFC, Rhode v Tullamore (P Gallagher) 7.30pm.

Saturday, September 4

O'Connor Park, Tullamore: SFC, Ferbane v Durrow (B Cronin) 2.00pm; Bracknagh v Tullamore (P Gallagher) 6.00pm.

Rhode: SFC “B”, Gracefield v Tubber (F Smyth) 6.00pm.
Ballinamere: SFC “B”, Walsh Island v Erin Rovers (K Williamson) 6.00pm.

Ballyfore: IFC, Daingean v Clonbullogue (E O'Connor) 2.00pm.
Daingean: IFC, Ballycommon v Clodiagh Gaels (M Carty) 6.00pm.
Clara: IFC, Raheen v Shannonbridge (J Deehan) 6.00pm.
Durrow: IFC, Kilcormac-Killoughey v St Brigid's (R Dunne) 6.00pm.

(First named at home)

JFC
Edenderry v An Tulach Mhor (B Glennon) 2.00pm; Ballinagar v Clara (D Brazil) 6.00pm;

JFC “B”
Shamrocks v Kinnitty (N Cooney) 6.00pm.

JFC “C”
Edenderry v Cappincur (Pat Gallagher) 6.00pm;

MHC
Birr v Ferbane-Belmont (K Dooley) 11.00am; Kilcormac-Killoughey v Na Fianna (M Walsh) 11.00am; Coolderry v St Rynagh's (J Sampson) 11.00am; Ballinamere-Durrow v Clara (M Carty) 11.00am; CRC Gaels v Shamrocks (KP Kelly) 11.00am; SBK v Kinnitty-Lusmagh (S Guinan) 11.00am.

U-13 HC “C”
Coolderry v Edenderry (SM Maher) 11.00am.

Sunday, September 5

O'Connor Park, Tullamore: SFC, Shamrocks v Edenderry (C Groome) 2.00pm; SFC, Rhode v Cappincur (B Gavin) 6.00pm.

Birr: U-13 HC Q/F, Birr v Ballinamere-Durrow (SM Maher) 11.00am.
Mucklagh: U-13 HC Q/F, Shamrocks v DSK (KP Kelly) 11.00am.
Shinrone: U-13 HC “B” Q/F, St Rynagh's v SBK (K Dooley) 11.00am.
Clara: U-13 HC “B” Q/F, Kinnitty-Lusmagh v Clara (K Waters) 11.00am.

(First named at home)

JFC
Kilclonfert v Doon (N Cooney) 3.00pm.

JFC “B”
St Rynagh's v Bracknagh (A Kinahan) 12.00; Raheen v Clara (M Conroy) 12.00; Ferbane v Clonmore Harps (M Walsh) 12.00; Ballycumber v Gracefield (B Buckley) 2.00pm; Durrow v Ballyfore (P Scully) 6.00pm.

JFC “C”
Daingean v Doon (M Fallon) 12.00; Ballycommon v Clonbullogue (J Longworth) 12.00.

Monday, September 6
(First named at home)

U-15 FC
St Broughan's v St Manchan's (M Ennis) 6.00pm.

U-15 FC “C”
Tullamore v Gracefield (R Dunne) 6.00pm; Na Fianna v St Vincent's (G Keyes) 6.00pm.

Tuesday, September 7
Tubber: 2020 U-20 FC S/F , St Vincent's or Tullamore v Clara (M Carty) 7.30pm.
Gracefield: 2020 U-20 FC S/F, Durrow v St Patrick's (E O'Connor) 7.30pm.

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.