Search our Archive

25/07/2021

Offaly GAA Fixtures (June 7-September 7)

Offaly GAA Fixtures (June 7-September 7)

Wednesday, June 7

Division 4 Hurling League

Drumcullen v Gracefield Rath 8pm Noel Flynn

Bridge House U14A Hurling Championship

Coolderry v St Rynagh’s Coolderry 7.30pm Simon Whelahan

Tullamore v Birr O’Brien Pk 7.30pm Garrett Kelly

Ballinamere/Durrow v Kilcormac/Killoughey Ballinamere 7.30pm Ger Keyes

Bridge House U14B Hurling Competition

Shamrocks v Ferbane/Belmont Rahan 7.30pm Pat Fleming

Drumcullen/Seir Kieran v Shinrone Clareen 7.30pm Declan Ward

Clara v Kinnitty Clara 7.30pm John Heffernan

Thursday, June 8

Bridge House Hotel U14C Hurling Competition

Ballyskenagh/Killavilla v Kilcormac/Killoughey Ballyskenagh 7.30pm Martin Walsh

Brosna Gaels v Birr Ballycumber 7.30pm Joey Deehan

U12 Football League Green Group

Ballinamere/Durrow v St Rynagh’s Durrow 7.30pm Pat Fleming

Shamrocks v St Broughan’s Mucklagh 7.30pm Tom Anderson

U12 Football League White Group

St Vincent’s v Tullamore Ballycommon 7.30pm Pauric Pierce

Ballycumber/Tubber v Rhode Ballycumber 7.30pm Marius Stones

Na Fianna v Edenderry Geashill 7.30pm Bill Glennon

U12 Football League Gold Group

DER Gaels v Shannonbridge Pullough 7.30pm Chris Joslin

Kilcormac/Killoughey v Gracefield Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Friday, June 9

Division 1 Hurling League

Drumcullen v Ballinamere Rath 8pm Tony Carroll

Buggy Coaches Division 4 Football League

Gracefield v Bracknagh Gracefield 8pm Paurig Gallagher

Erin Rovers v Clonmore Harps Pullough 8pm Marius Stones

Monday, June 12

Bridge House Hotel U14A Football Championship

Tullamore v St Manchan Gaels O’Brien Pk 7.30pm Marius Stones

Na Fianna v St Broughan’s Ballinagar 7.30pm Bill Glennon

Rhode v Edenderry Rhode 7.30pm Fintan Pierce

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Ferbane/Belmont v St Vincent’s Ferbane 7.30pm Noel Cooney

Kilcormac/Killoughey v Shamrocks Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Ballycumber/Tubber v St Rynagh’s Tubber 7.30pm Marius Stones

Ballinamere/Durrow v Gracefield Durrow 7.30pm Paul Jordan

Wednesday, June 14

Division 3 Hurling League

Clara v Shinrone Clara 8pm John McDonnell

St Rynagh’s v Shamrocks Banagher 8pm Richie Fitzsimons

Division 4 Hurling League

Gracefield v Kilcormac/Killoughey Gracefield 8pm Jimmy O’Grady

Carrig & Riverstown v Clodiagh Gaels Carrig 8pm Martin Walsh

Friday, June 16

Division 4 Hurling League

Clodiagh Gaels v Belmont Killeigh 8pm Ciaran Groome

Saturday, June 17

Division 2 Hurling League

Lusmagh v Kilcormac/Killoughey Lusmagh 6pm Kieran Pat Kelly

Coolderry v Kinnitty Coolderry 6pm David McLoughlin

Shamrocks v Seir Kieran Rahan 6pm Shane Guinan

Ballyskenagh/Killavilla v Ballinamere Ballyskenagh 6pm Tony Carroll

Carrig & Riverstown v Brosna Gaels Carrig 6pm Richie Fitzsimons

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Ballycumber/Tubber v St Rynagh’s Tubber 6.30pm Marius Stones

Bridge House Hotel U14C Football Competition

Na Fianna v Ferbane/Belmont Ballinagar 6.30pm Pat Gallagher

Monday, June 19

Bridge House Hotel U14A Hurling Championship

Kilcormac/Killoughey v Tullamore Kilcormac 7.30pm Adam Kinahan

St Rynagh’s v CRC Gaels Banagher 7.30pm Richie Fitzsimons

Bridge House Hotel U14B Hurling Competition

Kinnitty v Drumcullen/Seir Kieran Kinnitty 7.30pm Noel Flynn

Shinrone v Shamrocks Shinrone 7.30pm Kieran Dooley

Ferbane/Belmont v Na Fianna Moystown 7.30pm Kieran Pat Kelly

Wednesday, June 21

Bridge House Hotel U14A Hurling Championship

Birr v Coolderry Birr 7.30pm Kevin Abbott

Bridge House Hotel U14C Hurling Competition

Kilcormac/Killoughey v Brosna Gaels Kilcormac 7.30pm John McDonnell

Thursday, June 22

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

Na Fianna v Coolderry Killeigh 7.30pm John McDonnell

Birr v Ferbane/Belmont Birr 7.30pm Adam Kinahan

St Rynagh’s v Shinrone Banagher 7.30pm Richie Fitzsimons

Kilcormac/Killoughey v Tullamore Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition

Cuchulainn Gaels v Drumcullen/Seir Kieran Kinnitty 7.30pm Declan Ward

Clara v CRC Gaels Clara 7.30pm Jimmy O’Grady

Shamrocks v Ballinamere/Durrow Rahan 7.30pm Brian Gavin

Friday, June 23

Molloy Environmental Systems Junior B Hurling Competition

Tullamore Court Hotel Junior and Intermediate Football Championships/Competitions

Sunday, June 25

Bridge House Hotel U16C Hurling Competition

Tullamore v Kilcormac/Killoughey O’Brien Pk 12noon John McDonnell

Monday, June 26

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

Shinrone v Na Fianna Shinrone 7.30pm Declan Cooke

Ferbane/Belmont v Tullamore Moystown 7.30pm Ger Connors

Birr v St Rynagh’s Birr 7.30pm Adam Kinahan

Coolderry v Kilcormac/Killoughey Coolderry 7.30pm Martin Cashen

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition

Cuchulainn Gaels v Shamrocks Kinnitty 7.30pm Shane Guinan

Clara v Drumcullen/Seir Kieran Clara 7.30pm Jimmy O’Grady

CRC Gaels v Ballinamere/Durrow Carrig 7.30pm Aidan Ryan

Tuesday, June 27

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition

Kilcormac/Killoughey v Edenderry Kilcormac 7.30pm Declan Cooke

Wednesday, June 28

Molloy Environmental Systems Minor B Hurling Competition

Cuchulainn Brosna Gaels v Gaels Kinnitty 7.30pm Kieran Dooley

Tullamore v Gracefield O’Brien Pk 7.30pm Brian Gavin

Clara v CRC Gaels Clara 7.30pm Adam Kinahan

Bridge House Hotel U14A Football Championship

Edenderry v Clara Edenderry 7.30pm Chris Joslin

St Broughan’s v Tullamore Clonbullogue 7.30pm Fintan Pierce

St Manchan Gaels v Rhode Tubber 7.30pm Eamon O’Connor

Bridge House Hotel U14B Football Competition

St Vincent’s v Ballinamere/Durrow Kilclonfert 7.30pm Padraic Murphy

Gracefield v Kilcormac/Killoughey Gracefield 7.30pm Pauric Pierce

St Rynagh’s v Ferbane/Belmont Cloghan 7.30pm Martin Walsh

Thursday, June 29

U12 Football League

St Broughan’s v St Rynagh’s Clonbullogue 7.30pm John McDonnell

Shamrocks v Clara Mucklagh 7.30pm Chris Joslin

U12 Football League White Group

St Vincent’s v Rhode Ballycommon 7.30pm Chris Dwyer

Ballycumber/Tubber v Na Fianna Ballycumber 7.30pm Noel Kelly

Tullamore v Edenderry O’Brien Pk 7.30pm Declan Ward

U12 Football League Gold Group

Ferbane/Belmont v Kilcormac/Killoughey Ferbane 7.30pm Pat Fleming

Gracefield v DER Gaels Gracefield 7.30pm Fintan Pierce

Friday, June 30

Bridge House Hotel U16A Football Championship

Kilcormac/Killoughey v Rhode Kilcormac 6.30pm Ger Keyes

Tullamore v Edenderry O’Brien Pk 6.30pm Alan McKnight

St Vincent’s v Clara Ballycommon 6.30pm Tom Anderson

Na Fianna v Ferbane/Belmont Geashill 6.30pm Pat Gallagher

Bridge House Hotel U16B Football Competition

St Manchan Gaels v Ballinamere/Durrow Tubber 6.30pm Eamon O’Connor

Birr v Shamrocks Birr 6.30pm Adam Kinahan

Gracefield v St Broughan’s Gracefield 6.30pm Pauric Pierce

Sunday, July 2

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Shamrocks v Ballycumber/Tubber Mucklagh 12noon Chris Dwyer

Bridge House Hotel U14C Football Competition Final

Monday, July 3

Bridge House Hotel U16A Football Championship

Ferbane/Belmont v Tullamore Ferbane 7.30pm Joey Deehan

Clara v Kilcormac/Killoughey Clara 7.30pm Alan McKnight

Rhode v Na Fianna Rhode 7.30pm Eamon O’Connor

Edenderry v St Vincent’s Edenderry 7.30pm Fintan Pierce

Bridge House Hotel U16B Football Competition

Ballinamere/Durrow v Birr Durrow 7.30pm Noel Kelly

St Broughan’s v St Manchan Gaels Clonbullogue 7.30pm Pauric Pierce

Shamrocks v St Rynagh’s Mucklagh 7.30pm Adam Kinahan

Wednesday, July 5

Molloy Environmental Systems Minor A Hurling Championship

Shinrone v St Rynagh’s Shinrone 7.30pm Richie Fitzsimons

Shamrocks v Ferbane/Belmont Mucklagh 7.30pm Shane Guinan

Kilcormac/Killoughey v Coolderry Kilcormac 7.30pm Marius Stones

Ballinamere/Durrow v Na Fianna Ballinamere 7.30pm Joey Deehan

Molloy Environmental Systems Minor B Hurling Competition

Brosna Gaels v Clara Ballycumber 7.30pm Ciaran Groome

Gracefield v Edenderry Gracefield 7.30pm Noel Cooney

CRC Gaels v Tullamore Crinkle 7.30pm Simon Whelahan

Bridge House Hotel U14A Hurling Championship

Coolderry v Kilcormac Killoughey Coolderry 7.30pm David McLoughlin

CRC Gaels v Birr Carrig 7.30pm Aidan Ryan

Tullamore v Ballinamere/Durrow O’Brien Pk 7.30pm Noel Flynn

Bridge House Hotel U14B Hurling Competition

Na Fianna v Shinrone Killeigh 7.30pm John McDonnell

Drumcullen/Seir Kieran v Clara Rath 7.30pm Jimmy O’Grady

Shamrocks v Kinnitty Rahan 7.30pm Adam Kinahan

Friday, July 7

Bridge House Hotel U14C Hurling Competition

Birr v Kilcormac/Killoughey Birr 7.30pm Ger Connors

Monday, July 10

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

Tullamore v Coolderry O’Brien Pk 7.30pm Kieran Dooley

St Rynagh’s v Ferbane/Belmont Banagher 7.30pm Richie Fitzsimons

Na Fianna v Birr Killeigh 7.30pm John McDonnell

Kilcormac/Killoughey v Shinrone Kilcormac 7.30pm Kieran Pat Kelly

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition

Ballinamere/Durrow v Cuchulainn Gaels Ballinamere 7.30pm Joey Deehan

Drumcullen/Seir Kieran v CRC Gaels Rath 7.30pm Brian Gavin

Shamrocks v Clara Rahan 7.30pm Garrett Kelly

Wednesday, July 12

Tullamore Court Hotel Minor A Football Championship

Ballinamere/Durrow v St Broughan’s Durrow 7.30pm Paurig Gallagher

St Vincent’s v Clara Cappincur 7.30pm Davy Walsh

Edenderry v Ferbane/Belmont Edenderry 7.30pm Fintan Pierce

Rhode v Na Fianna Rhode 7.30pm Eamon O’Connor

Tullamore Court Hotel Minor B Football Competition

Shamrocks v Kilcormac/Killoughey Mucklagh 7.30pm Pauric Pierce

Bridge House U14A Football Championship

Clara v St Manchan Gaels Clara 7.30pm Alan McKnight

Rhode v St Broughan’s Rhode 7.30pm Noel Cooney

Tullamore v Na Fianna O’Brien Pk 7.30pm Chris Dwyer

Bridge House Hotel U14B Football Competition

St Rynagh’s v Shamrocks Cloghan 7.30pm Ger Keyes

Kilcormac/Killoughey v St Vincent’s Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Ferbane/Belmont v Ballinamere/Durrow Ferbane 7.30pm Joey Deehan

Ballycumber/Tubber v Gracefield Tubber 7.30pm Pat Fleming

Friday, July 14

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

St Rynagh’s v Na Fianna Banagher 7.30pm David McLoughlin

Birr v Kilcormac/Killoughey Birr 7.30pm Kevin Abbott

Ferbane/Belmont v Coolderry Moystown 7.30pm Ger Connors

Shinrone v Tullamore Shinrone 7.30pm Declan Cooke

Monday, July 17

Bridge House Hotel U16A Football Championship

Na Fianna v Clara Geashill 7.30pm Pat Gallagher

Edenderry v Ferbane/Belmont Edenderry 7.30pm Paurig Gallagher

Tullamore v Rhode O’Brien Pk 7.30pm Marius Stones

St Vincent’s v Kilcormac/Killoughey Ballycommon 7.30pm Davy Walsh

Bridge House Hotel U16B Football Competition

St Rynagh’s v Ballinamere/Durrow Cloghan 7.30pm Ger Keyes

Birr v St Broughan’s Birr 7.30pm Adam Kinahan

St Manchan Gaels v Gracefield Tubber 7.30pm Pat Fleming

Wednesday, July 19

Bridge House Hotel U14A Hurling Championship

Ballinamere/Durrow v Coolderry Ballinamere 7.30pm Joey Deehan

Kilcormac/Killoughey v CRC Gaels Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Birr v St Rynagh’s Birr 7.30pm Kieran Dooley

Bridge House Hotel U14B Hurling Competition

Clara v Shamrocks Clara 7.30pm John Heffernan

Shinrone v Ferbane/Belmont Shinrone 7.30pm Simon Whelahan

Kinnitty v Na Fianna Kinnitty 7.30pm Ger Connors

Friday, July 21

Bridge House Hotel U16C Hurling Competition

Tullamore v Edenderry O’Brien Pk 7.30pm Noel Flynn

Bridge House Hotel U14B Hurling Competition

Ballyskenagh/Killavilla v Birr Ballyskenagh 7.30pm Tony Carroll

Monday, July 24

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

Kilcormac/Killoughey v St Rynagh’s Kilcormac 7.30pm Adam Kinahan

Na Fianna v Ferbane/Belmont Killeigh 7.30pm Jimmy O’Grady

Tullamore v Birr O’Brien Pk 7.30pm Ger Keyes

Coolderry v Shinrone Coolderry 7.30pm Simon Whelahan

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition

Ballinamere/Durrow v Drumcullen/Seir Kieran Ballinamere 7.30pm Pat Fleming

CRC Gaels v Shamrocks Carrig 7.30pm Kieran Dooley

Clara v Cuchulainn Gaels Clara 7.30pm Noel Cooney

Wednesday, July 26

Bridge House U14A Football Championship

Na Fianna v Rhode Ballinagar 7.30pm Pat Gallagher

St Broughan’s v Clara Clonbullogue 7.30pm Bill Glennon

St Manchan Gaels v Edenderry Tubber 7.30pm Noel Kelly

Bridge House U14B Football Competition

Ballinamere/Durrow v Kilcormac/Killoughey Durrow 7.30pm Padraic Murphy

Gracefield v St Rynagh’s Gracefield 7.30pm Ciaran Groome

St Vincent’s v Ballycumber/Tubber Kilclonfert 7.30pm Paul Jordan

Shamrocks v Ferbane/Belmont Mucklagh 7.30pm Pauric Pierce

Thursday, July 27

U12 Football League Green Group

St Broughan’s v Ballinamere/Durrow Clonbullogue 7.30pm Paurig Gallagher

St Rynagh’s v Clara Cloghan 7.30pm Martin Walsh

U12 Football League White Group

Tullamore v Rhode O’Brien Pk 7.30pm Fintan Pierce

Edenderry v Ballycumber/Tubber Edenderry 7.30pm Ciaran Groome

Na Fianna v St Vincent’s Geashill 7.30pm Bill Glennon

U12 Football League Gold Group

Gracefield v Shannonbridge Gracefield 7.30pm Padraic Murphy

Ferbane/Belmont v DER Gaels Ferbane 7.30pm Chris Dwyer

Friday, July 28

Bridge House Hotel U16C Hurling Competition

Kilcormac/Killoughey v Tullamore Kilcormac 7.30pm Tony Carroll

Monday, July 31

Bridge House Hotel U16A Football Championship

Clara v Tullamore Clara 7.30pm Tom Anderson

Ferbane/Belmont v St Vincent’s Ferbane 7.30pm Chris Dwyer

Rhode v Edenderry Rhode 7.30pm Chris Joslin

Kilcormac/Killoughey v Na Fianna Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Bridge House Hotel U16B Football Competition

Ballinamere/Durrow v Shamrocks Durrow 7.30pm Padraic Murphy

St Broughan’s v St Rynagh’s Clonbullogue 7.30pm Bill Glennon

Gracefield v Birr Gracefield 7.30pm Alan McKnight

Wednesday, August 2

Bridge House Hotel U14A Hurling Championship

CRC Gaels v Ballinamere/Durrow Carrig 7.30pm Martin Walsh

St Rynagh’s v Kilcormac/Killoughey Banagher 7.30pm Declan Ward

Coolderry v Tullamore Coolderry 7.30pm Simon Whelahan

Bridge House Hotel U14B Hurling Competition

Shamrocks v Drumcullen/Seir Kieran Rahan 7.30pm Tony Carroll

Ferbane/Belmont v Kinnitty Moystown 7.30pm Kieran Pat Kelly

Na Fianna v Clara Killeigh 7.30pm Noel Cooney

Friday, August 4

Bridge House Hotel U16C Hurling Competition

Edenderry v Kilcormac/Killoughey Edenderry 7.30pm Ciaran Groome

Monday, August 7

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

St Rynagh’s v Tullamore Banagher 7.30pm Declan Ward

Na Fianna v Kilcormac/Killoughey Killeigh 7.30pm Ciaran Groome

Ferbane/Belmont v Shinrone Moystown 7.30pm Martin Cashen

Birr v Coolderry Birr 7.30pm Noel Flynn

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition Quarter Finals

Wednesday, August 9

Bridge House Hotel U14A Football Championship

Rhode v Tullamore Rhode 7.30pm Fintan Pierce

Clara v Na Fianna Clara 7.30pm Fergal Smyth

Edenderry v St Broughan’s Edenderry 7.30pm Padraic Murphy

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Ferbane/Belmont v Kilcormac/Killoughey Ferbane 7.30pm Marius Stones

St Rynagh’s v St Vincent’s Cloghan 7.30pm Declan Ward

Ballycumber/Tubber v Ballinamere/Durrow Tubber 7.30pm Alan McKnight

Shamrocks v Gracefield Mucklagh 7.30pm Eamon O’Connor

Monday, August 14

Bridge House Hotel U16A Football Championship

Edenderry v Clara Edenderry 7.30pm Ciaran Groome

Ferbane/Belmont v Rhode Ferbane 7.30pm Martin Walsh

St Vincent’s v Na Fianna Ballycommon 7.30pm Noel Cooney

Tullamore v Kilcormac/Killoughey O’Brien Pk 7.30pm Paul Jordan

Bridge House Hotel U16B Football Competition

St Rynagh’s v Gracefield Cloghan 7.30pm Adam Kinahan

Shamrocks v St Broughan’s Mucklagh 7.30pm Tom Anderson

Birr v St Manchan Gaels Birr 7.30pm Shane Guinan

Wednesday, August 16

Bridge House Hotel U14A Hurling Championship

Kilcormac/Killoughey v Birr Kilcormac 7.30pm Brian Gavin

Tullamore v CRC Gaels O’Brien Pk 7.30pm Ger Connors

Ballinamere/Durrow v St Rynagh’s Ballinamere 7.30pm John McDonnell

Bridge House Hotel U14B Hurling Competition

Kinnitty v Shinrone Kinnitty 7.30pm Declan Cooke

Drumcullen/Seir Kieran v Na Fianna Rath 7.30pm Aidan Ryan

Clara v Ferbane/Belmont Clara 7.30pm Noel Cooney

Thursday, August 17

U12 Football League Green Group

St Rynagh’s v Shamrocks Cloghan 7.30pm Marius Stones

Clara v Ballinamere/Durrow Clara 7.30pm Pat Gallagher

U12 Football League White Group

Rhode v Na Fianna Rhode 7.30pm Eamon O’Connor

Edenderry v St Vincent’s Edenderry 7.30pm Davy Walsh

Tullamore v Ballycumber/Tubber O’Brien Pk 7.30pm Padraic Murphy

U12 Football League Gold Group

DER Gaels v Kilcormac/Killoughey Pullough 7.30pm Tom Anderson

Shannonbridge v Ferbane/Belmont S/Bridge 7.30pm Martin Walsh

Thursday, September 7

U12 Football League Green Group

Clara v St Broughan’s Clara 6.30pm Eamon O’Connor

Ballinamere/Durrow v Shamrocks Durrow 6.30pm Fintan Pierce

U12 Football League White Group

Rhode v Edenderry Rhode 6.30pm Pauric Pierce

Tullamore v Na Fianna O’Brien Pk 6.30pm Ger Keyes

Ballycumber/Tubber v St Vincent’s Ballycumber 6.30pm Adam Kinahan

U12 Football League Gold Group

Ferbane/Belmont v Gracefield Ferbane 6.30pm Pat Fleming

Shannonbridge v Kilcormac/Killoughey S/Bridge 6.30pm Declan Ward

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.