Search

19/09/2021

Offaly GAA Fixtures (May 4-July 2)

How well do you know your Offaly GAA?

Thursday, May 4

U12 Go Games Football

Rhode v St Vincent’s Rhode 6.30pm John McDonnell

U12 Go Games Hurling

Birr v Ferbane/Belmont Birr 6.30pm Kevin Abbott

Kilcormac/Killoughey v St Rynagh’s Kilcormac 6.30pm Kieran Dooley

Edenderry v Clara Edenderry 6.30pm Ciaran Groome

Brosna Gaels v Gracefield Ballycumber 6.30pm John Heffernan

Ballinamere/Durrow v Na Fianna Ballinamere 6.30pm Marius Stones

Tullamore v Shamrocks O’Brien Pk 6.30pm Ger Connors

Ballyskenagh/Killavilla v Lusmagh Ballyskenagh 6.30pm Paddy Kirwan

Drumcullen v Kinnitty Rath 6.30pm Declan Ward

Seir Kieran v CRC Gaels Clareen 6.30pm Simon Whelahan

Coolderry v Shinrone Coolderry 6.30pm Richie Fitzsimons

Friday, May 5

Tullamore Court Hotel Intermediate Football Championship

Tullamore v Ferbane Ballycumber 7.30pm Ciaran Groome

Clonbullogue v Erin Rovers OCP 7.45pm Ger Keyes

Linesmen: Davy Walsh & Chris Dwyer

Rhode v Shannonbridge Tubber 7.30pm Joey Deehan

Doon v Daingean Cappincur 7.30pm Noel Cooney

Tullamore Court Hotel Junior A Football Championship

Clara v Edenderry Clara 7.30pm Alan McKnight

Durrow v Kilclonfert Durrow 7.30pm Fintan Pierce

Tullamore Court Hotel Junior C Football Competition

Ballycommon v Raheen Ballycommon 7.30pm Paurig Gallagher

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

Shinrone v Birr Shinrone 7pm Kieran Pat Kelly

Ferbane/Belmont v Kilcormac/Killoughey Moystown 7pm Ger Connors

Coolderry v St Rynagh’s Coolderry 7pm David McLoughlin

Tullamore v Na Fianna O’Brien Pk 7pm Marius Stones

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition

CRC Gaels v Cuchulainn Gaels Carrig 7pm Richie Fitzsimons

Drumcullen/Seir Kieran v Shamrocks Rath 7pm Noel Flynn

Ballinamere/Durrow v Clara Ballinamere 7pm John McDonnell

Saturday, May 6

Tullamore Court Hotel Junior A Football Championship

Lusmagh v Clodiagh Gaels Lusmagh 7.15pm Martin Walsh

Ballinagar v Ballycommon Ballinagar 6.30pm Pat Gallagher

Tullamore Court Hotel Junior B Football Competition

Ballyfore v Ballycumber Ballyfore 6.30pm Alan McKnight

Buggy Coaches Division 1 Football League

Clara v Gracefield Clara 6.30pm Noel Cooney

St Rynagh’s v Cappincur Cloghan 6.30pm Ger Keyes

Edenderry v Durrow Edenderry 6.30pm Fergal Smyth

Ferbane v Tubber Ferbane 6.30pm Marius Stones

Raheen v Rhode Geashill 6.30pm Davy Walsh

Sunday, May 7

Tullamore Court Hotel Junior B Football Competition

Shamrocks v Tubber Mucklagh 12noon Noel Kelly

Gracefield v Clonbullogue Gracefield 12noon Noel Cooney

Kinnitty v Tullamore Kinnitty 12noon Adam Kinahan

Tullamore Court Hotel Junior C Football Competition

St Rynagh’s v Erin Rovers Cloghan 12noon Tom Anderson

Doon v St Brigid’s Doon 12noon Shane Guinan

Drumcullen v Daingean Rath 12noon Noel Flynn

Monday, May 8

Bridge House Hotel U16A Football Championship

Tullamore v St Vincent’s O’Brien Pk 7.30pm Noel Kelly

Rhode v Clara Rhode 7.30pm Eamon O’Connor

Edenderry v Na Fianna Edenderry 7.30pm Bill Glennon

Ferbane/Belmont v Kilcormac/Killoughey Ferbane 7.30pm Noel Cooney

Bridge House Hotel U16B Football Competition

Ballinamere/Durrow v Gracefield Ballinamere 7.30pm Ger Keyes

St Rynagh’s v Birr Cloghan 7.30pm Joey Deehan

Shamrocks v St Manchan Gaels Mucklagh 7.30pm Marius Stones

Tuesday, May 9

Buggy Coaches Division 1 Football League

Ballycumber v Shamrocks Ballycumber 7.30pm Brian Gavin

Buggy Coaches Division 2 Football League

Bracknagh v Kilclonfert Bracknagh 7.30pm Paul Jordan

Shannonbridge v Clonbullogue S/Bridge 7.30pm Martin Walsh

Doon v Rhode Doon 7.30pm Noel Cooney

Walsh Island v Erin Rovers Walsh Island 7.30pm Ciaran Groome

St Brigid’s v Ferbane Croghan 7.30pm Paurig Gallagher

Daingean v Ballycommon Daingean 7.30pm Ger Keyes

Thursday, May 11

Molloy Environmental Systems Junior A Hurling Championship

Gracefield v St Rynagh’s Gracefield 7.30pm Noel Cooney

U12 Go Games Football

Shamrocks v Tullamore Mucklagh 7pm Fintan Pierce

Ballycumber/Tubber v Na Fianna Ballycumber 7pm Pat Fleming

Ballinamere/Durrow v Clara Durrow 7pm Chris Joslin

Ferbane/Belmont v DER Gaels Ferbane 7pm Ger Keyes

Kilcormac/Killoughey v St Rynagh’s Kilcormac 7pm Declan Ward

St Broughan’s v Rhode Clonbullogue 7pm Bill Glennon

Gracefield v Edenderry Gracefield 7pm Paurig Gallagher

Friday, May 12

Molloy Environmental Systems Intermediate Hurling Championship

Clara v Brosna Gaels Killurin 7.30pm Ciaran Groome

Coolderry v Ballinamere Kilcormac 7.30pm Noel Flynn

Molloy Environmental Systems Junior A Hurling Championship

Belmont v Shinrone Moystown 7.30pm Ger Connors

Saturday, May 13

Molloy Environmental Systems Junior A Hurling Championship

Crinkle v Shamrocks Crinkle 6.30pm Kieran Dooley

Tullamore v Kinnitty O’Brien Pk 6.30pm Adam Kinahan

Molloy Environmental Systems Junior B Hurling Competition

Drumcullen v Lusmagh Rath 6.30pm Tony Carroll

Edenderry v Ballinamere Edenderry 6.30pm Ger Keyes

Birr v Coolderry Birr 6.30pm Declan Cooke

Sunday, May 14

Molloy Environmental Systems Junior B Hurling Competition

Kilcormac/Killoughey v Ballyskenagh/Killavilla Kilcormac 12noon Shane Guinan

Tuesday, May 16

Bridge House Hotel U14A Football Championship

Tullamore v Clara O’Brien Pk 7.30pm Bill Glennon

St Broughan’s v St Manchan Gaels Clonbullogue 7.30pm Padraic Murphy

Na Fianna v Edenderry Ballinagar 7.30pm Ger Keyes

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Ferbane/Belmont v Gracefield Ferbane 7.30pm Joey Deehan

Ballinamere/Durrow v St Rynagh’s Durrow 7.30pm Pauric Pierce

St Vincent’s v Shamrocks Kilclonfert 7.30pm Fintan Pierce

Thursday, May 18

U12 Go Games Hurling

Shinrone v Seir Kieran Shinrone 7.30pm Adam Kinahan

CRC Gaels v Coolderry Carrig 7.30pm Simon Whelahan

Kinnitty v Ballyskenagh/Killavilla Kinnitty 7.30pm Noel Flynn

Lusmagh v Drumcullen Lusmagh 7.30pm Kieran Pat Kelly

Shamrocks v Ballinamere/Durrow Rahan 7.30pm Jimmy O’Grady

Na Fianna v Tullamore Killeigh 7.30pm Ciaran Groome

Gracefield v Edenderry Gracefield 7.30pm Noel Cooney

Clara v Brosna Gaels Clara 7.30pm Garrett Kelly

St Rynagh’s v Birr Banagher 7.30pm Aidan Ryan

Ferbane/Belmont v Kilcormac/Killoughey Moystown 7.30pm Ger Connors

Weekend of May 18-22

Tullamore Court Hotel Intermediate/Junior A, Junior B & Junior C Football Championships/Competitions

Friday, May 19

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

Na Fianna v Coolderry Killeigh 7.30pm John McDonnell

Birr v Ferbane/Belmont Birr 7.30pm Adam Kinahan

St Rynagh’s v Shinrone Banagher 7.30pm Donnacha Tynan

Kilcormac/Killoughey v Tullamore Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition

Cuchulainn Gaels v Drumcullen/Seir Kieran Kinnitty 7.30pm Declan Ward

Clara v CRC Gaels Clara 7.30pm Jimmy O’Grady

Shamrocks v Ballinamere/Durrow Rahan 7.30pm Brian Gavin

Saturday, May 20

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Kilcormac/Killoughey v Ballycumber/Tubber Kilcormac 6.30pm Shane Guinan

Bridge House Hotel U14C Football Competition

Ferbane/Belmont v DER Gaels Ferbane 6.30pm Pat Fleming

U12 Go Games Football

Rhode v Gracefield Rhode 11am Eamon O’Connor

Tuesday, May 23

Bridge House Hotel U14A Hurling Championship

CRC Gaels v Coolderry Carrig 7.30pm Simon Whelahan

Birr v Ballinamere/Durrow Birr 7.30pm David McLoughlin

St Rynagh’s v Tullamore Banagher 7.30pm Kieran Dooley

Bridge House Hotel U14B Hurling Championship

Shinrone v Clara Shinrone 7.30pm Richie Fitzsimons

Na Fianna v Shamrocks Killeigh 7.30pm Ger Connors

Ferbane/Belmont v Drumcullen/Seir Kieran Moystown 7.30pm Kieran Pat Kelly

Wednesday, May 24

Molloy Environmental Systems Minor A Hurling Championship

Seir Kieran/Drumcullen v Shamrocks Rath 7.30pm Noel Flynn

Shinrone v St Rynagh’s Shinrone 7.30pm Richie Fitzsimons

Ferbane/Belmont v Na Fianna Moystown 7.30pm Kieran Pat Kelly

Cuchulainn Gaels v Kilcormac/Killoughey Kinnitty 7.30pm Ger Connors

Birr v Ballinamere/Durrow Birr 7.30pm Kieran Dooley

Molloy Environmental Systems Minor B Hurling Competition

CRC Gaels v Tullamore Carrig 7.30pm Kevin Abbott

Gracefield v Edenderry Gracefield 7.30pm Noel Cooney

Brosna Gaels v Clara Ballycumber 7.30pm Ger Keyes

Thursday, May 25

U12 Go Games Football

St Vincent’s v Edenderry Ballycommon 7pm Pat Fleming

St Broughan’s v Gracefield Clonbullogue 7pm Chris Joslin

Kilcormac/Killoughey v Shannonbridge Kilcormac 7pm Marius Stones

Friday, May 26

Tullamore Court Hotel Minor A Football Championship

St Broughan’s v Tullamore Clonbullogue 7.30pm Fintan Pierce

Clara v Ballinamere/Durrow Clara 7.30pm Adam Kinahan

Ferbane/Belmont v St Manchan Gaels Ferbane 7.30pm Joey Deehan

Na Fianna v Edenderry Geashill 7.30pm Alan McKnight

Tullamore Court Hotel Minor B Football Competition

Gracefield v Shamrocks Gracefield 7.30pm Paurig Gallagher

Saturday, May 27

Bridge House Hotel U14C Hurling Competition

Kilcormac/Killoughey v Tullamore Kilcormac 6.30pm Declan Cooke

Birr v Ballyskenagh/Killavilla Birr 6.30pm Aidan Ryan

Tuesday, May 30

Division 1 Hurling League

Drumcullen v Ballinamere Rath 7.30pm Tony Carroll

Kinnitty v Kilcormac/Killoughey Kinnitty 7.30pm Ger Connors

Shinrone v Tullamore Shinrone 7.30pm Richie Fitzsimons

Belmont v Seir Kieran Moystown 7.30pm Shane Guinan

Clodiagh Gaels v St Rynagh’s Killeigh 7.30pm Ciaran Groome

Wednesday, May 31

Bridge House Hotel U14A Football Championship

St Manchan Gaels v Na Fianna Tubber 7.30pm Tom Anderson

Clara v Rhode Clara 7.30pm Fintan Pierce

Edenderry v Tullamore Edenderry 7.30pm Pat Gallagher

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Gracefield v St Vincent’s Gracefield 7.30pm Bill Glennon

Shamrocks v Ballinamere/Durrow Mucklagh 7.30pm Marius Stones

St Rynagh’s v Kilcormac/Killoughey Cloghan 7.30pm Joey Deehan

Thursday, June 1

U12 Go Games Hurling

CRC Gaels v Shinrone Carrig 7.30pm Kevin Abbott

Coolderry v Seir Kieran Coolderry 7.30pm Tony Carroll

Lusmagh v Kinnitty Lusmagh 7.30pm Declan Cooke

Drumcullen v Ballyskenagh/Killavilla Rath 7.30pm Joey Deehan

Na Fianna v Shamrocks Killeigh 7.30pm John McDonnell

Ballinamere/Durrow v Tullamore Ballinamere 7.30pm Ger Keyes

Clara v Gracefield Clara 7.30pm Garrett Kelly

Brosna Gaels v Edenderry Ballycumber 7.30pm Pat Fleming

Ferbane/Belmont v St Rynagh’s Moystown 7.30pm Adam Kinahan

Kilcormac/Killoughey v Birr Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Friday, June 2

Division 2 Hurling League

Kinnitty v Lusmagh Kinnitty 7.30pm Adam Kinahan

Seir Kieran v Coolderry Clareen 7.30pm Kieran Dooley

Shamrocks v Kilcormac/Killoughey Rahan 7.30pm Joey Deehan

Ballinamere v Birr Ballinamere 7.30pm Jimmy O’Grady

Brosna Gaels v Ballyskenagh/Killavilla Ballycumber 7.30pm John McDonnell

Division 4 Hurling League

Clodiagh Gaels v Gracefield Killurin 7.30pm Garrett Kelly

Kilcormac/Killoughey v Drumcullen Kilcormac 7.30pm

Bridge House Hotel U14C Football Competition

St Vincent’s v Ferbane/Belmont Ballycommon 7.30pm Bill Glennon

Saturday, June 3

Division 3 Hurling League

Coolderry v Kilcormac/Killoughey Coolderry 6.30pm Martin Walsh

Shinrone v Crinkle Shinrone 6.30pm Aidan Ryan

Belmont v Shamrocks Moystown 6.30pm Declan Cooke

Clodiagh Gaels v St Rynagh’s Killurin 6.30pm John McDonnell

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Ballycumber/Tubber v Ferbane/Belmont Tubber 6.30pm Noel Kelly

Bridge House Hotel U14C Football Competition

DER Gaels v Na Fianna Pullough 6.30pm Alan McKnight

Sunday, June 4

Division 4 Hurling League

Kilcormac/Killoughey v Drumcullen Kilcormac 12noon Martin Cashen

Wednesday, June 7

Bridge House U14A Hurling Championship

Coolderry v St Rynagh’s Coolderry 7.30pm Simon Whelahan

Tullamore v Birr O’Brien Pk 7.30pm Garrett Kelly

Ballinamere/Durrow v Kilcormac/Killoughey Ballinamere 7.30pm Ger Keyes

Bridge House U14B Hurling Competition

Shamrocks v Ferbane/Belmont Rahan 7.30pm Pat Fleming

Drumcullen/Seir Kieran v Shinrone Rath 7.30pm Declan Ward

Clara v Kinnitty Clara 7.30pm John Heffernan

Thursday, June 8

Bridge House Hotel U14C Hurling Competition

Ballyskenagh/Killavilla v Kilcormac/Killoughey Ballyskenagh 7.30pm Martin Walsh

Brosna Gaels v Birr Ballycumber 7.30pm Joey Deehan

Monday, June 12

Bridge House Hotel U14A Football Championship

Tullamore v St Manchan Gaels O’Brien Pk 7.30pm Marius Stones

Na Fianna v St Broughan’s Ballinagar 7.30pm Bill Glennon

Rhode v Edenderry Rhode 7.30pm Fintan Pierce

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Ferbane/Belmont v St Vincent’s Ferbane 7.30pm Noel Cooney

Kilcormac/Killoughey v Shamrocks Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Ballycumber/Tubber v St Rynagh’s Tubber 7.30pm Marius Stones

Ballinamere/Durrow v Gracefield Durrow 7.30pm Paul Jordan

Saturday, June 17

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Ballycumber/Tubber v St Rynagh’s Tubber 6.30pm Marius Stones

Bridge House Hotel U14C Football Competition

Na Fianna v Ferbane/Belmont Ballinagar 6.30pm Pat Gallagher

Monday, June 19

Bridge House Hotel U14A Hurling Championship

Kilcormac/Killoughey v Tullamore Kilcormac 7.30pm Adam Kinahan

St Rynagh’s v CRC Gaels Banagher 7.30pm Richie Fitzsimons

Bridge House Hotel U14B Hurling Competition

Kinnitty v Drumcullen/Seir Kieran Kinnitty 7.30pm Noel Flynn

Shinrone v Shamrocks Shinrone 7.30pm Kieran Dooley

Ferbane/Belmont v Na Fianna Moystown 7.30pm Kieran Pat Kelly

Wednesday, June 21

Bridge House Hotel U14A Hurling Championship

Birr v Coolderry Birr 7.30pm Kevin Abbott

Bridge House Hotel U14C Hurling Competition

Kilcormac/Killoughey v Brosna Gaels Kilcormac 7.30pm John McDonnell

Tullamore v Ballyskenagh/Killavilla O’Brien Pk 7.30pm Jimmy O’Grady

Monday, June 26

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

Shinrone v Na Fianna Shinrone 7.30pm Declan Cooke

Ferbane/Belmont v Tullamore Moystown 7.30pm Ger Connors

Birr v St Rynagh’s Birr 7.30pm Adam Kinahan

Coolderry v Kilcormac/Killoughey Coolderry 7.30pm Martin Cashen

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition

Cuchulainn Gaels v Shamrocks Kinnitty 7.30pm Shane Guinan

Clara v Drumcullen/Seir Kieran Clara 7.30pm Jimmy O’Grady

CRC Gaels v Ballinamere/Durrow Carrig 7.30pm Aidan Ryan

Wednesday, June 28

Bridge House Hotel U14A Football Championship

Edenderry v Clara Edenderry 7.30pm Chris Joslin

St Broughan’s v Tullamore Clonbullogue 7.30pm Fintan Pierce

St Manchan Gaels v Rhode Tubber 7.30pm Eamon O’Connor

Bridge House Hotel U14B Football Competition

St Vincent’s v Ballinamere/Durrow Kilclonfert 7.30pm Padraic Murphy

Gracefield v Kilcormac/Killoughey Gracefield 7.30pm Pauric Pierce

St Rynagh’s v Ferbane/Belmont Cloghan 7.30pm Martin Walsh

Friday, June 30

Bridge House Hotel U16A Football Championship

Kilcormac/Killoughey v Rhode Kilcormac 6.30pm Ger Keyes

Tullamore v Edenderry O’Brien Pk 6.30pm Alan McKnight

St Vincent’s v Clara Ballycommon 6.30pm Tom Anderson

Na Fianna v Ferbane/Belmont Geashill 6.30pm Pat Gallagher

Bridge House Hotel U16B Football Competition

St Manchan Gaels v Ballinamere/Durrow Tubber 6.30pm Eamon O’Connor

Birr v Shamrocks Birr 6.30pm Adam Kinahan

Gracefield v St Broughan’s Gracefield 6.30pm Pauric Pierce

Sunday, July 2

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Shamrocks v Ballycumber/Tubber Mucklagh 12noon Chris Dwyer

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.