Search

27 May 2022

Offaly GAA Fixtures and Results (June 19- June 26)

This week’s Offaly GAA Fixtures including a full round of fixtures in the Aidan Bracken Building Design Senior Hurling Championship

This week’s Offaly GAA Fixtures including a full round of fixtures in the Aidan Bracken Building Design Senior Hurling Championship

Thursday, June 21

(All games 7.30pm)

Aidan Bracken Building Design SHC

Rath: Shamrocks v Coolderry T Carroll

O’Connor Park: Kinnitty v Brosna Gaels B Gavin; Banagher: Birr v Drumcullen C Groome

Aidan Bracken Building Design IHC

Killeigh: Kilcormac/K v Ballinamere N Cooney; Shinrone: Coolderry v Ballyskenagh M Walsh

Tullamore Court Hotel IFC

Clonbullogue: Rhode v Bracknagh J O’Reilly

Friday, June 22

(All games 7.30pm)

Aidan Bracken Building Design SHC

Kilcormac: Tullamore v Belmont N Flynn

Aidan Bracken Building Design IHC

Kinnitty: Killurin v Carraig/Riverstown M Kirwan Shinrone Coolderry v Ballyskenagh D Cooke

Aidan Bracken Building Design JBHC

Geashill: Raheen v Crinkle N Cooney

Saturday, June 23

Aidan Bracken Building Design SHC

Birr: Shinrone v St Rynaghs P Freeman 6pm; Birr: Kilcormac/Killooughey v Seir Kieran A Ryan 7.30 pm

Aidan Bracken Building Design JBHC

Kinnitty: Kinnitty v Gracefield M Walsh 7.30 pm

Sunday, June 24

Tullamore Court Hotel IFC

Ballycumber: Durrow v Shannonbridge B Gavin 3pm Kilcormac: Shamrocks v Birr P Jordan 3pm

Aidan Bracken Building Design JHC

(First named team at home. All games 12 noon)

Belmont v Killeigh M Walsh; Seir Kieran v Kinnitty P Freeman; Shinrone v B’mere M Kirwan; Tullamore v Drumcullen B Gavin; C’derry v Killavilla D Cooke

Tullamore Court Hotel JFC

(First named team at home. All games 12 noon)

Daingean v Ballycumber C Groome; Clonmore Harps v Rhode E Dunne; Ballinagar v Edenderry C Costello

Results

Leinster SHC Semi Final

Galway 5-23 Offaly 3-15

Leinster SFC Quarter Final

Kildare 0-19 Offaly 0-6

Division 1 FL

Tullamore 2-8 Rhode 1-9; Ferbane 3-12 Tubber 1-9; Shamrocks 1-13 Edenderry 2-6

Division 2 FL

Shannonbridge 1-11 Durrow 2-5

Division 3 FL

Gracefield 2-11 Rhode 1-11; Tullamore 1-8 Ballycommon 1-7; Clara 4-5 Cappincur 1-14; Tubber 1-17 Birr 1-2; Clonmore Harps 2-17 Ballinagar 1-4

Division 4 FL

Raheen 1-14 St Brigids 0-8

O’Connor Cup Semi-Final

Lusmagh 1-15 Belmont 1-14

Division 1 HL

Brosna Gaels 1-12 Tullamore 1-11; Shamrocks 1-12 Carrig & Riverstown 1-10; Kilcormac / Killoughey 1-21 Ballinamere 1-13

Division 2 HL

Drumcullen 2-11 Killiegh 0-2; Kilcormac / Killoughey 1-19 St Rynaghs 1-17; Coolderry 1-9 Killavilla 1-9; Kinnitty 4-11 Crinkle 1-12

Division 3 HL

Edenderry 2-11 Raheen 4-7; Ballinamere 1-17 Seir Kieran 2-7

Division 4 HL

Gracefield 1-13 Killurin 1-12; Carrig & Riverstown 4-12 Kinnitty 3-9

To continue reading this article for FREE,
please kindly register and/or log in.


Registration is absolutely 100% FREE and will help us personalise your experience on our sites. You can also sign up to our carefully curated newsletter(s) to keep up to date with your latest local news!

Register / Login

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.