Search

22/09/2021

Young athletes demonstrate their prowess

THE Tullamore Harriers stadium played host to last Friday’s Inter County Match involving athletes from Laois, Longford, Offaly and Westmeath. A great evening was had by all.

THE Tullamore Harriers stadium played host to last Friday’s Inter County Match involving athletes from Laois, Longford, Offaly and Westmeath. A great evening was had by all.

Boys Results

U-9 60m: 1st John Ikpotokin (Laois), 2nd Liam Kavanagh (Laois), 3rd Luke Burke (Offaly).

U-9 300m: 1st John Ikpotokin, 2nd Mark Shaw (Westmeath), 3rd Liam Kavanagh.

U-9 Ball Throw: 1st Adrian Dunne (Laois), 2nd Evan Farrelly (Offaly), 3rd Jack Donegan (Offaly).

U-10 60m: 1st Max Gunning (Westmeath), 2nd Ben Coen (Laois), 3rd Brendan Finnan (Longford).

U-10 500m: 1st Brendan Finnan, 2nd-Mark Shaw, 3rd Mickey Moffatt (Westmeath).

U-10 Ball Throw: 1st Brendan Finnan, 2nd Brian Gaffney (Westmeath), 3rd Stephen Lown (Offaly).

U-10 Long Jump: 1stBen Coen, 2nd Cian Davis (Laois), 3rd Brendan Finnan (Longford).

U-11 80m: 1st Canice Whearaty (Laois), 2nd Eoin Quinn (Westmeath), 3rd Michael Lown (Offaly).

U-11 600m: 1st Eoin Quinn, 2nd Cian Phillips (Longford), 3rd Andrew Shaw (Westmeath).

U-11 Ball Throw: 1st Michael Lown, 2nd Killian Brennan (Offaly) 3rd Michael Murphy (Offaly).

U-11 Long Jump: 1st Michael Lown, 2nd Eoin Quinn, 3rd Leo Gunning (Westmeath).

U-12 80m: 1st James Dunne (Offaly), 2nd Adam Dunne (Laois), 3rd Adam Bate (Westmeath).

U-12 600m: 1st James Dunne, 2nd Andrew Daly (Westmeath), 3rd Enda Gaffney (Westmeath).

U-12 Shot Putt: 1st Ian Spencer (Offaly), 2nd Cathal Doyle (Laois), 3rd Finn Dempsey (Offaly).

U-12 Long Jump: 1st Ian Spencer, 2ndJack Hayes (Westmeath), 3rd Cathal Doyle.

U-13 80m: 1st Connor McHugh (Westmeath), 2nd Christopher Whittle (Offaly), 3rd Saul O’Carroll (Offaly).

U-13 800m: 1st Connor McHugh, 2nd-Cormac Izuchukwu (Offaly), 3rd Christopher Whittle.

U-13 Shot Putt: 1st Eoin Keenan (Laois), 2nd Christopher Whittle, 3rd Ciarain Mulligan (Offaly).

U-13 Long Jump: 1st Christopher Whittle, 2nd PJ Daly (Laois), 3rd Saul O’Carroll.

U-14 100m: 1st Eoin Mulligan (Offaly), 2nd Eoghan Gallagher (Westmeath), 3rd Patrick Leydon (Westmeath).

U-14 800m: 1st Eoghan Gallagher, 2nd Eoin Mulligan. 

U-14 Shot Putt: 1st Eoin Mulligan, 2nd George Delahuz (Westmeath), 3rd Harrison Badger (Westmeath).

U-14 Long Jump: 1st Eoin Mulligan.

Girls Results

U-9 60m: 1st Sarah McPhillips (Longford), 2nd Aideen Mulligan (Longford), Joint 3rd Aoife O’Brien (Westmeath) & Hannah Riley (Offaly).

U-9 300m: 1st Aideen Mulligan, 2nd Hannah Riley, 3rd Sarah McPhillip (Longford).

U-9 Ball Throw: 1st Rebecca Mullally (Laois), 2nd Aideen Mulligan, 3rd Hannah Riley.

U-10 60m: 1st Yemi Tolabi (Longford), 2nd Cathlin Farrelly (Offaly), 3rd Helen Ikdotokin (Laois). U-10 500m: 1st Helen Ikdotokin, 2nd Cathlin Farrelly, 3rd Francessca Walshe (Westmeath).

U-10 Ball Throw: 1st Jessica Maloney (Westmeath), 2nd Eleanor Healy (Laois), 3rd Yemi Talabi.

U-10 Long Jump: 1st Eleanor Healy, 2nd Yemi Talabi, 3rd Edel Daly (Offaly).

U-11 80m: 1st Shauna Leydon (Westmeath), 2nd Shannon Fennelen (Laois), 3rd Nicola Groenewald (Westmeath).

U-11 600m: 1st Niamh O’Reilly (Offaly), 2nd Leah Kelly (Laois), 3rd Nicola Aribekola (Laois).

U-11 Ball Throw: 1st Niamh Kavanagh (Offaly), 2nd Alison Bane (Westmeath), 3rd Nicola Groenewald.

U-11 Long Jump: 1st Niamh O’Reilly, 2nd Nicola Groenewald, 3rd Niamh Harte (Longford).

U-12 80m: 1st Sophie Fortune (Laois), 2nd Rebecca Balfe (Laois), 3rd Susan Glennon (Westmeath).

U-12 600m: 1st Danielle Donegan (Offaly), 2nd Aoife Darby (Westmeath), 3rd Susan Glennon.

U-12 Shot Putt: 1st Sinead Quinn (Laois), 2nd Grace Elogbamien (Offaly), 3rd Emily McCarty (Longford).

U-12 Long Jump: 1st Danielle Donegan, 2nd Rebecca Balfe (Laois), 3rd Rachael Horan (Offaly).

U-13 80m: 1st Elaine Daly (Laois), 2nd Ikeya Collins (Longford), 3rd Aoife Daly (Laois).

U-13 800m: 1st Ikeya Collins, 2nd Aoife Mooney (Laois), 3rd Niamh Rafter (Offaly).

U-13 Shot Putt: 1st Roisin O’Donovan (Offaly), 2nd Eimer Healy (Laois), 3rd Elaine Daly (Laois).

U-13 Long Jump: 1st Emma Lawlor (Laois), 2nd Elaine Daly, 3rd Nel Deegan (Offaly).

U-14 100m: 1st Orlaith Malally (Laois), 2nd Frances Hoare (Offaly), 3rd Alanna Bate (Westmeath).

U-14 800m: 1st Alanna Bate, 2nd Meabh McNulty (Westmeath), 3rd Eva Galvin (Laois).

U-14 Shot Putt: 1st Frances Hoare, 2nd Stephanie Agbana (Westmeath), 3rd Rachael Daly (Offaly).

U-14 Long Jump: 1st Eva Galvin, 2nd Emma Darby (Offaly), 3rd Jana Dembrehte (Offaly).

See this week’s Offaly Express for two pages of photographic coverage. Now on sale on Tuesdays.

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.