Offaly GAA Fixtures (June 7-September 7)

Justin Kelly

Reporter:

Justin Kelly

Email:

justin.kelly@iconicnews.ie

Offaly GAA Fixtures (June 7-September 7)

Wednesday, June 7

Division 4 Hurling League

Drumcullen v Gracefield Rath 8pm Noel Flynn

Bridge House U14A Hurling Championship

Coolderry v St Rynagh’s Coolderry 7.30pm Simon Whelahan

Tullamore v Birr O’Brien Pk 7.30pm Garrett Kelly

Ballinamere/Durrow v Kilcormac/Killoughey Ballinamere 7.30pm Ger Keyes

Bridge House U14B Hurling Competition

Shamrocks v Ferbane/Belmont Rahan 7.30pm Pat Fleming

Drumcullen/Seir Kieran v Shinrone Clareen 7.30pm Declan Ward

Clara v Kinnitty Clara 7.30pm John Heffernan

Thursday, June 8

Bridge House Hotel U14C Hurling Competition

Ballyskenagh/Killavilla v Kilcormac/Killoughey Ballyskenagh 7.30pm Martin Walsh

Brosna Gaels v Birr Ballycumber 7.30pm Joey Deehan

U12 Football League Green Group

Ballinamere/Durrow v St Rynagh’s Durrow 7.30pm Pat Fleming

Shamrocks v St Broughan’s Mucklagh 7.30pm Tom Anderson

U12 Football League White Group

St Vincent’s v Tullamore Ballycommon 7.30pm Pauric Pierce

Ballycumber/Tubber v Rhode Ballycumber 7.30pm Marius Stones

Na Fianna v Edenderry Geashill 7.30pm Bill Glennon

U12 Football League Gold Group

DER Gaels v Shannonbridge Pullough 7.30pm Chris Joslin

Kilcormac/Killoughey v Gracefield Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Friday, June 9

Division 1 Hurling League

Drumcullen v Ballinamere Rath 8pm Tony Carroll

Buggy Coaches Division 4 Football League

Gracefield v Bracknagh Gracefield 8pm Paurig Gallagher

Erin Rovers v Clonmore Harps Pullough 8pm Marius Stones

Monday, June 12

Bridge House Hotel U14A Football Championship

Tullamore v St Manchan Gaels O’Brien Pk 7.30pm Marius Stones

Na Fianna v St Broughan’s Ballinagar 7.30pm Bill Glennon

Rhode v Edenderry Rhode 7.30pm Fintan Pierce

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Ferbane/Belmont v St Vincent’s Ferbane 7.30pm Noel Cooney

Kilcormac/Killoughey v Shamrocks Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Ballycumber/Tubber v St Rynagh’s Tubber 7.30pm Marius Stones

Ballinamere/Durrow v Gracefield Durrow 7.30pm Paul Jordan

Wednesday, June 14

Division 3 Hurling League

Clara v Shinrone Clara 8pm John McDonnell

St Rynagh’s v Shamrocks Banagher 8pm Richie Fitzsimons

Division 4 Hurling League

Gracefield v Kilcormac/Killoughey Gracefield 8pm Jimmy O’Grady

Carrig & Riverstown v Clodiagh Gaels Carrig 8pm Martin Walsh

Friday, June 16

Division 4 Hurling League

Clodiagh Gaels v Belmont Killeigh 8pm Ciaran Groome

Saturday, June 17

Division 2 Hurling League

Lusmagh v Kilcormac/Killoughey Lusmagh 6pm Kieran Pat Kelly

Coolderry v Kinnitty Coolderry 6pm David McLoughlin

Shamrocks v Seir Kieran Rahan 6pm Shane Guinan

Ballyskenagh/Killavilla v Ballinamere Ballyskenagh 6pm Tony Carroll

Carrig & Riverstown v Brosna Gaels Carrig 6pm Richie Fitzsimons

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Ballycumber/Tubber v St Rynagh’s Tubber 6.30pm Marius Stones

Bridge House Hotel U14C Football Competition

Na Fianna v Ferbane/Belmont Ballinagar 6.30pm Pat Gallagher

Monday, June 19

Bridge House Hotel U14A Hurling Championship

Kilcormac/Killoughey v Tullamore Kilcormac 7.30pm Adam Kinahan

St Rynagh’s v CRC Gaels Banagher 7.30pm Richie Fitzsimons

Bridge House Hotel U14B Hurling Competition

Kinnitty v Drumcullen/Seir Kieran Kinnitty 7.30pm Noel Flynn

Shinrone v Shamrocks Shinrone 7.30pm Kieran Dooley

Ferbane/Belmont v Na Fianna Moystown 7.30pm Kieran Pat Kelly

Wednesday, June 21

Bridge House Hotel U14A Hurling Championship

Birr v Coolderry Birr 7.30pm Kevin Abbott

Bridge House Hotel U14C Hurling Competition

Kilcormac/Killoughey v Brosna Gaels Kilcormac 7.30pm John McDonnell

Thursday, June 22

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

Na Fianna v Coolderry Killeigh 7.30pm John McDonnell

Birr v Ferbane/Belmont Birr 7.30pm Adam Kinahan

St Rynagh’s v Shinrone Banagher 7.30pm Richie Fitzsimons

Kilcormac/Killoughey v Tullamore Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition

Cuchulainn Gaels v Drumcullen/Seir Kieran Kinnitty 7.30pm Declan Ward

Clara v CRC Gaels Clara 7.30pm Jimmy O’Grady

Shamrocks v Ballinamere/Durrow Rahan 7.30pm Brian Gavin

Friday, June 23

Molloy Environmental Systems Junior B Hurling Competition

Tullamore Court Hotel Junior and Intermediate Football Championships/Competitions

Sunday, June 25

Bridge House Hotel U16C Hurling Competition

Tullamore v Kilcormac/Killoughey O’Brien Pk 12noon John McDonnell

Monday, June 26

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

Shinrone v Na Fianna Shinrone 7.30pm Declan Cooke

Ferbane/Belmont v Tullamore Moystown 7.30pm Ger Connors

Birr v St Rynagh’s Birr 7.30pm Adam Kinahan

Coolderry v Kilcormac/Killoughey Coolderry 7.30pm Martin Cashen

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition

Cuchulainn Gaels v Shamrocks Kinnitty 7.30pm Shane Guinan

Clara v Drumcullen/Seir Kieran Clara 7.30pm Jimmy O’Grady

CRC Gaels v Ballinamere/Durrow Carrig 7.30pm Aidan Ryan

Tuesday, June 27

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition

Kilcormac/Killoughey v Edenderry Kilcormac 7.30pm Declan Cooke

Wednesday, June 28

Molloy Environmental Systems Minor B Hurling Competition

Cuchulainn Brosna Gaels v Gaels Kinnitty 7.30pm Kieran Dooley

Tullamore v Gracefield O’Brien Pk 7.30pm Brian Gavin

Clara v CRC Gaels Clara 7.30pm Adam Kinahan

Bridge House Hotel U14A Football Championship

Edenderry v Clara Edenderry 7.30pm Chris Joslin

St Broughan’s v Tullamore Clonbullogue 7.30pm Fintan Pierce

St Manchan Gaels v Rhode Tubber 7.30pm Eamon O’Connor

Bridge House Hotel U14B Football Competition

St Vincent’s v Ballinamere/Durrow Kilclonfert 7.30pm Padraic Murphy

Gracefield v Kilcormac/Killoughey Gracefield 7.30pm Pauric Pierce

St Rynagh’s v Ferbane/Belmont Cloghan 7.30pm Martin Walsh

Thursday, June 29

U12 Football League

St Broughan’s v St Rynagh’s Clonbullogue 7.30pm John McDonnell

Shamrocks v Clara Mucklagh 7.30pm Chris Joslin

U12 Football League White Group

St Vincent’s v Rhode Ballycommon 7.30pm Chris Dwyer

Ballycumber/Tubber v Na Fianna Ballycumber 7.30pm Noel Kelly

Tullamore v Edenderry O’Brien Pk 7.30pm Declan Ward

U12 Football League Gold Group

Ferbane/Belmont v Kilcormac/Killoughey Ferbane 7.30pm Pat Fleming

Gracefield v DER Gaels Gracefield 7.30pm Fintan Pierce

Friday, June 30

Bridge House Hotel U16A Football Championship

Kilcormac/Killoughey v Rhode Kilcormac 6.30pm Ger Keyes

Tullamore v Edenderry O’Brien Pk 6.30pm Alan McKnight

St Vincent’s v Clara Ballycommon 6.30pm Tom Anderson

Na Fianna v Ferbane/Belmont Geashill 6.30pm Pat Gallagher

Bridge House Hotel U16B Football Competition

St Manchan Gaels v Ballinamere/Durrow Tubber 6.30pm Eamon O’Connor

Birr v Shamrocks Birr 6.30pm Adam Kinahan

Gracefield v St Broughan’s Gracefield 6.30pm Pauric Pierce

Sunday, July 2

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Shamrocks v Ballycumber/Tubber Mucklagh 12noon Chris Dwyer

Bridge House Hotel U14C Football Competition Final

Monday, July 3

Bridge House Hotel U16A Football Championship

Ferbane/Belmont v Tullamore Ferbane 7.30pm Joey Deehan

Clara v Kilcormac/Killoughey Clara 7.30pm Alan McKnight

Rhode v Na Fianna Rhode 7.30pm Eamon O’Connor

Edenderry v St Vincent’s Edenderry 7.30pm Fintan Pierce

Bridge House Hotel U16B Football Competition

Ballinamere/Durrow v Birr Durrow 7.30pm Noel Kelly

St Broughan’s v St Manchan Gaels Clonbullogue 7.30pm Pauric Pierce

Shamrocks v St Rynagh’s Mucklagh 7.30pm Adam Kinahan

Wednesday, July 5

Molloy Environmental Systems Minor A Hurling Championship

Shinrone v St Rynagh’s Shinrone 7.30pm Richie Fitzsimons

Shamrocks v Ferbane/Belmont Mucklagh 7.30pm Shane Guinan

Kilcormac/Killoughey v Coolderry Kilcormac 7.30pm Marius Stones

Ballinamere/Durrow v Na Fianna Ballinamere 7.30pm Joey Deehan

Molloy Environmental Systems Minor B Hurling Competition

Brosna Gaels v Clara Ballycumber 7.30pm Ciaran Groome

Gracefield v Edenderry Gracefield 7.30pm Noel Cooney

CRC Gaels v Tullamore Crinkle 7.30pm Simon Whelahan

Bridge House Hotel U14A Hurling Championship

Coolderry v Kilcormac Killoughey Coolderry 7.30pm David McLoughlin

CRC Gaels v Birr Carrig 7.30pm Aidan Ryan

Tullamore v Ballinamere/Durrow O’Brien Pk 7.30pm Noel Flynn

Bridge House Hotel U14B Hurling Competition

Na Fianna v Shinrone Killeigh 7.30pm John McDonnell

Drumcullen/Seir Kieran v Clara Rath 7.30pm Jimmy O’Grady

Shamrocks v Kinnitty Rahan 7.30pm Adam Kinahan

Friday, July 7

Bridge House Hotel U14C Hurling Competition

Birr v Kilcormac/Killoughey Birr 7.30pm Ger Connors

Monday, July 10

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

Tullamore v Coolderry O’Brien Pk 7.30pm Kieran Dooley

St Rynagh’s v Ferbane/Belmont Banagher 7.30pm Richie Fitzsimons

Na Fianna v Birr Killeigh 7.30pm John McDonnell

Kilcormac/Killoughey v Shinrone Kilcormac 7.30pm Kieran Pat Kelly

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition

Ballinamere/Durrow v Cuchulainn Gaels Ballinamere 7.30pm Joey Deehan

Drumcullen/Seir Kieran v CRC Gaels Rath 7.30pm Brian Gavin

Shamrocks v Clara Rahan 7.30pm Garrett Kelly

Wednesday, July 12

Tullamore Court Hotel Minor A Football Championship

Ballinamere/Durrow v St Broughan’s Durrow 7.30pm Paurig Gallagher

St Vincent’s v Clara Cappincur 7.30pm Davy Walsh

Edenderry v Ferbane/Belmont Edenderry 7.30pm Fintan Pierce

Rhode v Na Fianna Rhode 7.30pm Eamon O’Connor

Tullamore Court Hotel Minor B Football Competition

Shamrocks v Kilcormac/Killoughey Mucklagh 7.30pm Pauric Pierce

Bridge House U14A Football Championship

Clara v St Manchan Gaels Clara 7.30pm Alan McKnight

Rhode v St Broughan’s Rhode 7.30pm Noel Cooney

Tullamore v Na Fianna O’Brien Pk 7.30pm Chris Dwyer

Bridge House Hotel U14B Football Competition

St Rynagh’s v Shamrocks Cloghan 7.30pm Ger Keyes

Kilcormac/Killoughey v St Vincent’s Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Ferbane/Belmont v Ballinamere/Durrow Ferbane 7.30pm Joey Deehan

Ballycumber/Tubber v Gracefield Tubber 7.30pm Pat Fleming

Friday, July 14

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

St Rynagh’s v Na Fianna Banagher 7.30pm David McLoughlin

Birr v Kilcormac/Killoughey Birr 7.30pm Kevin Abbott

Ferbane/Belmont v Coolderry Moystown 7.30pm Ger Connors

Shinrone v Tullamore Shinrone 7.30pm Declan Cooke

Monday, July 17

Bridge House Hotel U16A Football Championship

Na Fianna v Clara Geashill 7.30pm Pat Gallagher

Edenderry v Ferbane/Belmont Edenderry 7.30pm Paurig Gallagher

Tullamore v Rhode O’Brien Pk 7.30pm Marius Stones

St Vincent’s v Kilcormac/Killoughey Ballycommon 7.30pm Davy Walsh

Bridge House Hotel U16B Football Competition

St Rynagh’s v Ballinamere/Durrow Cloghan 7.30pm Ger Keyes

Birr v St Broughan’s Birr 7.30pm Adam Kinahan

St Manchan Gaels v Gracefield Tubber 7.30pm Pat Fleming

Wednesday, July 19

Bridge House Hotel U14A Hurling Championship

Ballinamere/Durrow v Coolderry Ballinamere 7.30pm Joey Deehan

Kilcormac/Killoughey v CRC Gaels Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Birr v St Rynagh’s Birr 7.30pm Kieran Dooley

Bridge House Hotel U14B Hurling Competition

Clara v Shamrocks Clara 7.30pm John Heffernan

Shinrone v Ferbane/Belmont Shinrone 7.30pm Simon Whelahan

Kinnitty v Na Fianna Kinnitty 7.30pm Ger Connors

Friday, July 21

Bridge House Hotel U16C Hurling Competition

Tullamore v Edenderry O’Brien Pk 7.30pm Noel Flynn

Bridge House Hotel U14B Hurling Competition

Ballyskenagh/Killavilla v Birr Ballyskenagh 7.30pm Tony Carroll

Monday, July 24

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

Kilcormac/Killoughey v St Rynagh’s Kilcormac 7.30pm Adam Kinahan

Na Fianna v Ferbane/Belmont Killeigh 7.30pm Jimmy O’Grady

Tullamore v Birr O’Brien Pk 7.30pm Ger Keyes

Coolderry v Shinrone Coolderry 7.30pm Simon Whelahan

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition

Ballinamere/Durrow v Drumcullen/Seir Kieran Ballinamere 7.30pm Pat Fleming

CRC Gaels v Shamrocks Carrig 7.30pm Kieran Dooley

Clara v Cuchulainn Gaels Clara 7.30pm Noel Cooney

Wednesday, July 26

Bridge House U14A Football Championship

Na Fianna v Rhode Ballinagar 7.30pm Pat Gallagher

St Broughan’s v Clara Clonbullogue 7.30pm Bill Glennon

St Manchan Gaels v Edenderry Tubber 7.30pm Noel Kelly

Bridge House U14B Football Competition

Ballinamere/Durrow v Kilcormac/Killoughey Durrow 7.30pm Padraic Murphy

Gracefield v St Rynagh’s Gracefield 7.30pm Ciaran Groome

St Vincent’s v Ballycumber/Tubber Kilclonfert 7.30pm Paul Jordan

Shamrocks v Ferbane/Belmont Mucklagh 7.30pm Pauric Pierce

Thursday, July 27

U12 Football League Green Group

St Broughan’s v Ballinamere/Durrow Clonbullogue 7.30pm Paurig Gallagher

St Rynagh’s v Clara Cloghan 7.30pm Martin Walsh

U12 Football League White Group

Tullamore v Rhode O’Brien Pk 7.30pm Fintan Pierce

Edenderry v Ballycumber/Tubber Edenderry 7.30pm Ciaran Groome

Na Fianna v St Vincent’s Geashill 7.30pm Bill Glennon

U12 Football League Gold Group

Gracefield v Shannonbridge Gracefield 7.30pm Padraic Murphy

Ferbane/Belmont v DER Gaels Ferbane 7.30pm Chris Dwyer

Friday, July 28

Bridge House Hotel U16C Hurling Competition

Kilcormac/Killoughey v Tullamore Kilcormac 7.30pm Tony Carroll

Monday, July 31

Bridge House Hotel U16A Football Championship

Clara v Tullamore Clara 7.30pm Tom Anderson

Ferbane/Belmont v St Vincent’s Ferbane 7.30pm Chris Dwyer

Rhode v Edenderry Rhode 7.30pm Chris Joslin

Kilcormac/Killoughey v Na Fianna Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Bridge House Hotel U16B Football Competition

Ballinamere/Durrow v Shamrocks Durrow 7.30pm Padraic Murphy

St Broughan’s v St Rynagh’s Clonbullogue 7.30pm Bill Glennon

Gracefield v Birr Gracefield 7.30pm Alan McKnight

Wednesday, August 2

Bridge House Hotel U14A Hurling Championship

CRC Gaels v Ballinamere/Durrow Carrig 7.30pm Martin Walsh

St Rynagh’s v Kilcormac/Killoughey Banagher 7.30pm Declan Ward

Coolderry v Tullamore Coolderry 7.30pm Simon Whelahan

Bridge House Hotel U14B Hurling Competition

Shamrocks v Drumcullen/Seir Kieran Rahan 7.30pm Tony Carroll

Ferbane/Belmont v Kinnitty Moystown 7.30pm Kieran Pat Kelly

Na Fianna v Clara Killeigh 7.30pm Noel Cooney

Friday, August 4

Bridge House Hotel U16C Hurling Competition

Edenderry v Kilcormac/Killoughey Edenderry 7.30pm Ciaran Groome

Monday, August 7

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

St Rynagh’s v Tullamore Banagher 7.30pm Declan Ward

Na Fianna v Kilcormac/Killoughey Killeigh 7.30pm Ciaran Groome

Ferbane/Belmont v Shinrone Moystown 7.30pm Martin Cashen

Birr v Coolderry Birr 7.30pm Noel Flynn

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition Quarter Finals

Wednesday, August 9

Bridge House Hotel U14A Football Championship

Rhode v Tullamore Rhode 7.30pm Fintan Pierce

Clara v Na Fianna Clara 7.30pm Fergal Smyth

Edenderry v St Broughan’s Edenderry 7.30pm Padraic Murphy

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Ferbane/Belmont v Kilcormac/Killoughey Ferbane 7.30pm Marius Stones

St Rynagh’s v St Vincent’s Cloghan 7.30pm Declan Ward

Ballycumber/Tubber v Ballinamere/Durrow Tubber 7.30pm Alan McKnight

Shamrocks v Gracefield Mucklagh 7.30pm Eamon O’Connor

Monday, August 14

Bridge House Hotel U16A Football Championship

Edenderry v Clara Edenderry 7.30pm Ciaran Groome

Ferbane/Belmont v Rhode Ferbane 7.30pm Martin Walsh

St Vincent’s v Na Fianna Ballycommon 7.30pm Noel Cooney

Tullamore v Kilcormac/Killoughey O’Brien Pk 7.30pm Paul Jordan

Bridge House Hotel U16B Football Competition

St Rynagh’s v Gracefield Cloghan 7.30pm Adam Kinahan

Shamrocks v St Broughan’s Mucklagh 7.30pm Tom Anderson

Birr v St Manchan Gaels Birr 7.30pm Shane Guinan

Wednesday, August 16

Bridge House Hotel U14A Hurling Championship

Kilcormac/Killoughey v Birr Kilcormac 7.30pm Brian Gavin

Tullamore v CRC Gaels O’Brien Pk 7.30pm Ger Connors

Ballinamere/Durrow v St Rynagh’s Ballinamere 7.30pm John McDonnell

Bridge House Hotel U14B Hurling Competition

Kinnitty v Shinrone Kinnitty 7.30pm Declan Cooke

Drumcullen/Seir Kieran v Na Fianna Rath 7.30pm Aidan Ryan

Clara v Ferbane/Belmont Clara 7.30pm Noel Cooney

Thursday, August 17

U12 Football League Green Group

St Rynagh’s v Shamrocks Cloghan 7.30pm Marius Stones

Clara v Ballinamere/Durrow Clara 7.30pm Pat Gallagher

U12 Football League White Group

Rhode v Na Fianna Rhode 7.30pm Eamon O’Connor

Edenderry v St Vincent’s Edenderry 7.30pm Davy Walsh

Tullamore v Ballycumber/Tubber O’Brien Pk 7.30pm Padraic Murphy

U12 Football League Gold Group

DER Gaels v Kilcormac/Killoughey Pullough 7.30pm Tom Anderson

Shannonbridge v Ferbane/Belmont S/Bridge 7.30pm Martin Walsh

Thursday, September 7

U12 Football League Green Group

Clara v St Broughan’s Clara 6.30pm Eamon O’Connor

Ballinamere/Durrow v Shamrocks Durrow 6.30pm Fintan Pierce

U12 Football League White Group

Rhode v Edenderry Rhode 6.30pm Pauric Pierce

Tullamore v Na Fianna O’Brien Pk 6.30pm Ger Keyes

Ballycumber/Tubber v St Vincent’s Ballycumber 6.30pm Adam Kinahan

U12 Football League Gold Group

Ferbane/Belmont v Gracefield Ferbane 6.30pm Pat Fleming

Shannonbridge v Kilcormac/Killoughey S/Bridge 6.30pm Declan Ward