Offaly GAA Fixtures (April 24 - June 3)

Justin Kelly

Reporter:

Justin Kelly

Email:

justin.kelly@iconicnews.ie

All this week's Limerick GAA fixtures

Monday, April 24

U16 Div. 1 Football League Final (Extra Time must be played)

Edenderry v Ferbane/Belmont Tubber 7.30pm Adam Kinahan

U16 Div. 2 Football League Final (Extra Time must be played)

Na Fianna v Rhode Croghan 7.30pm Chris Joslin

Tuesday, April 25

Tullamore Court Hotel Junior C Football Competition

Erin Rovers v Doon Pullough 7.30pm Martin Walsh

St Brigid’s v Cappincur Croghan 7.30pm Noel Kelly

Raheen v Bracknagh Geashill 7.30pm Marius Stones

Daingean v Ballycommon Daingean 7.30pm Davy Walsh

Thursday, April 27

U16 Div. 2 Hurling League Semi Final Replay (Extra Time must be played)

Kilcormac/Killoughey v Ferbane/Belmont Banagher 6.45pm Adam Kinahan

U17 Football League

Na Fianna v Gracefield Geashill 8pm Chris Joslin

U12 Go Games Football

Tullamore v Ballycumber/Tubber O’Brien Pk 6.30pm Paul Jordan

Na Fianna v Shamrocks Geashill 6.30pm Ciaran Groome

Clara v Ferbane/Belmont Clara 6.30pm Eamon O’Connor

DER Gaels v Ballinamere/Durrow Pullough 6.30pm Joey Deehan

St Rynagh’s v Shannonbridge Cloghan 6.30pm Marius Stones

Ballyskenagh/Killavilla v Kilcormac/Killoughey Ballyskenagh 6.30pm Martin Walsh

Edenderry v St Broughan’s Edenderry 6.30pm Davy Walsh

Gracefield v St Vincent’s Gracefield 6.30pm Pat Gallagher

Friday, April 28

Molloy Environmental Systems Senior Hurling Championship

Seir Kieran v Belmont Lusmagh 7.15pm Joey Deehan

Shinrone v Tullamore Kilcormac 7.15pm Richie Fitzsimons

Molloy Environmental Systems Junior B Hurling Competition

Ballyskenagh/Killavilla v Birr Ballyskenagh 7.15pm Adam Kinahan

Saturday, April 29

Molloy Environmental Systems Senior Hurling Championship

Kinnitty v Coolderry Birr 6.30pm Kieran Dooley

Molloy Environmental Systems Junior A Hurling Championship

Shinrone v Kilcormac/Killoughey Shinrone 6.30pm Paddy Kirwan

Molloy Environmental Systems Junior B Hurling Competition

Lusmagh v Edenderry Lusmagh 6.30pm Adam Kinahan

Sunday, April 30

Molloy Environmental Systems Senior Hurling Championship

Kilcormac/Killoughey v Shamrocks OCP 1.30pm Brian Gavin

Linesmen: Joey Deehan & Noel Cooney

Lusmagh v Birr Rath 1.30pm Shane Guinan

Clodiagh Gaels v St Rynagh’s Kilcormac 6.30pm Noel Flynn

Molloy Environmental Systems Intermediate Hurling Championship

Kilcormac/Killoughey v Ballinamere OCP 12noon Kieran Pat Kelly

Linesmen: Jimmy O’Grady & John McDonnell

Birr v Carrig & Riverstown Rath 12noon Tony Carroll

Drumcullen v Clara Lusmagh 5pm Martin Walsh

Brosna Gaels v St Rynagh’s Moystown 12noon Ger Connors

Clodiagh Gaels v Killavilla/Ballyskenagh Kilcormac 5pm Declan Cooke

Coolderry v Seir Kieran Birr 5pm Martin Cashen

Monday, May 1

Tullamore Court Hotel U21 Football Championship Semi Finals (Extra Time Must be played)

St Patrick’s v Durrow OCP 2.30pm Davy Walsh

Linesmen: Paurig Gallagher & Chris Dwyer

Ferbane v Clara OCP 4pm Ger Keyes

Linesmen: Pat Gallagher & John O’Reilly

Molloy Environmental Systems Junior A Hurling Championship

St Rynagh’s v Tullamore Banagher 5pm Donnacha Tynan

Bridge House Hotel U16A Football Championship

St Vincent’s v Rhode Ballycommon 7pm Joey Deehan

Na Fianna v Tullamore Geashill 7pm Pat Gallagher

Clara v Ferbane/Belmont Clara 7pm Alan McKnight

Kilcormac/Killoughey v Edenderry Kilcormac 7pm Shane Guinan

Bridge House Hotel U16B Football Competition

St Manchan Gaels v St Rynagh’s Pullough 7pm Tom Anderson

St Broughan’s v Ballinamere/Durrow Clonbullogue 7pm Paul Jordan

Gracefield v Shamrocks Gracefield 7pm Fintan Pierce

Tuesday, May 2

Molloy Environmental Systems Junior A Hurling Championship

Shamrocks v Belmont Rahan 7.15pm Garrett Kelly

Kinnitty v Ballinamere Kinnitty 7.15pm John McDonnell

Wednesday, May 3

Molloy Environmental Systems Junior B Hurling Competition

Ballinamere v Clodiagh Gaels Ballinamere 7.15pm Jimmy O’Grady

Thursday, May 4

U12 Go Games Football

Rhode v St Vincent’s Rhode 6.30pm John McDonnell

U12 Go Games Hurling

Birr v Ferbane/Belmont Birr 6.30pm Kevin Abbott

Kilcormac/Killoughey v St Rynagh’s Kilcormac 6.30pm Kieran Dooley

Edenderry v Clara Edenderry 6.30pm Ciaran Groome

Brosna Gaels v Gracefield Ballycumber 6.30pm Ger Keyes

Ballinamere/Durrow v Na Fianna Ballinamere 6.30pm Marius Stones

Tullamore v Shamrocks O’Brien Pk 6.30pm Ger Connors

Ballyskenagh/Killavilla v Lusmagh Ballyskenagh 6.30pm Paddy Kirwan

Drumcullen v Kinnitty Rath 6.30pm Declan Ward

Seir Kieran v CRC Gaels Clareen 6.30pm Simon Whelahan

Coolderry v Shinrone Coolderry 6.30pm Richie Fitzsimons

Friday, May 5

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

Shinrone v Birr Shinrone 7pm Kieran Pat Kelly

Ferbane/Belmont v Kilcormac/Killoughey Moystown 7pm Ger Connors

Coolderry v St Rynagh’s Coolderry 7pm David McLoughlin

Tullamore v Na Fianna O’Brien Pk 7pm Marius Stones

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition

CRC Gaels v Cuchulainn Gaels Carrig 7pm Richie Fitzsimons

Drumcullen/Seir Kieran v Shamrocks Rath 7pm Noel Flynn

Ballinamere/Durrow v Clara Ballinamere 7pm John McDonnell

Monday, May 8

Bridge House Hotel U16A Football Championship

Tullamore v St Vincent’s O’Brien Pk 7.30pm Noel Kelly

Rhode v Clara Rhode 7.30pm Eamon O’Connor

Edenderry v Na Fianna Edenderry 7.30pm Bill Glennon

Ferbane/Belmont v Kilcormac/Killoughey Ferbane 7.30pm Noel Cooney

Bridge House Hotel U16B Football Competition

Ballinamere/Durrow v Gracefield Ballinamere 7.30pm Ger Keyes

St Rynagh’s v Birr Cloghan 7.30pm Joey Deehan

Shamrocks v St Manchan Gaels Mucklagh 7.30pm Marius Stones

Thursday, May 11

U12 Go Games Football

Shamrocks v Tullamore Mucklagh 7pm Fintan Pierce

Ballycumber/Tubber v Na Fianna Ballycumber 7pm Pat Fleming

Ballinamere/Durrow v Clara Durrow 7pm Chris Joslin

Ferbane/Belmont v DER Gaels Ferbane 7pm Ger Keyes

Kilcormac/Killoughey v St Rynagh’s Kilcormac 7pm Declan Ward

Shannonbridge v Ballyskenagh/Killavilla S/Bridge 7pm Martin Walsh

St Broughan’s v Rhode Clonbullogue 7pm Bill Glennon

Gracefield v Edenderry Gracefield 7pm Paurig Gallagher

Tuesday, May 16

Bridge House Hotel U14 A Football Championship

Tullamore v Clara O’Brien Pk 7.30pm Bill Glennon

St Broughan’s v St Manchan Gaels Clonbullogue 7.30pm Padraic Murphy

Na Fianna v Edenderry Geashill 7.30pm Ger Keyes

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Ferbane/Belmont v Gracefield Ferbane 7.30pm Joey Deehan

Ballinamere/Durrow v St Rynagh’s Durrow 7.30pm Pauric Pierce

St Vincent’s v Shamrocks Ballycommon 7.30pm Paurig Gallagher

Thursday, May 18

U12 Go Games Football

Rhode v Gracefield Rhode 7.30pm Eamon O’Connor

U12 Go Games Hurling

Shinrone v Seir Kieran Shinrone 7.30pm Adam Kinahan

CRC Gaels v Coolderry Carrig 7.30pm Simon Whelahan

Kinnitty v Ballyskenagh/Killavilla Kinnitty 7.30pm Noel Flynn

Lusmagh v Drumcullen Lusmagh 7.30pm Kieran Pat Kelly

Shamrocks v Ballinamere/Durrow Rahan 7.30pm Jimmy O’Grady

Na Fianna v Tullamore Killeigh 7.30pm Ciaran Groome

Gracefield v Edenderry Gracefield 7.30pm Noel Cooney

Clara v Brosna Gaels Clara 7.30pm Garrett Kelly

St Rynagh’s v Birr Banagher 7.30pm Aidan Ryan

Ferbane/Belmont v Kilcormac/Killoughey Moystown 7.30pm Ger Connors

Friday, May 19

Bridge House Hotel U16A Hurling Championship

Na Fianna v Coolderry Killeigh 7.30pm John McDonnell

Birr v Ferbane/Belmont Birr 7.30pm Adam Kinahan

St Rynagh’s v Shinrone Banagher 7.30pm Donnacha Tynan

Kilcormac/Killoughey v Tullamore Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Bridge House Hotel U16B Hurling Competition

Cuchulainn Gaels v Drumcullen/Seir Kieran Kinnitty 7.30pm Declan Ward

Clara v CRC Gaels Clara 7.30pm Jimmy O’Grady

Shamrocks v Ballinamere/Durrow Rahan 7.30pm Brian Gavin

Saturday, May 20

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Kilcormac/Killoughey v Ballycumber/Tubber Kilcormac 6.30pm Shane Guinan

Bridge House Hotel U14C Football Competition

Ferbane/Belmont v DER Gaels Ferbane 6.30pm Pat Fleming

Na Fianna v St Vincent’s Geashill 6.30pm Bill Glennon

Tuesday, May 23

Bridge House Hotel U14 A Hurling Championship

CRC Gaels v Coolderry Carrig 7.30pm Simon Whelahan

Birr v Ballinamere/Durrow Birr 7.30pm David McLoughlin

St Rynagh’s v Tullamore Banagher 7.30pm Kieran Dooley

Bridge House Hotel U14B Hurling Championship

Shinrone v Clara Shinrone 7.30pm Richie Fitzsimons

Na Fianna v Shamrocks Killeigh 7.30pm Ger Connors

Ferbane/Belmont v Drumcullen/Seir Kieran Moystown 7.30pm Kieran Pat Kelly

Thursday, May 25

U12 Go Games Football

St Vincent’s v Edenderry Ballycommon 7pm Pat Fleming

St Broughan’s v Gracefield Clonbullogue 7pm Chris Joslin

Ballyskenagh/Killavilla v St Rynagh’s Ballyskenagh 7pm Adam Kinahan

Kilcormac/Killoughey v Shannonbridge Kilcormac 7pm Marius Stones

Saturday, May 27

Bridge House Hotel U14C Hurling Competition

Kilcormac/Killoughey v Tullamore Kilcormac 6.30pm Declan Cooke

Birr v Ballyskenagh/Killavilla Birr 6.30pm Aidan Ryan

Wednesday, May 31

Bridge House Hotel U14 A Football Championship

St Manchan Gaels v Na Fianna Tubber 7.30pm Tom Anderson

Clara v Rhode Clara 7.30pm Fintan Pierce

Edenderry v Tullamore Edenderry 7.30pm Pat Gallagher

Bridge House Hotel U14B Football Competition

Gracefield v St Vincent’s Gracefield 7.30pm Bill Glennon

Shamrocks v Ballinamere/Durrow Mucklagh 7.30pm Marius Stones

St Rynagh’s v Kilcormac/Killoughey Cloghan 7.30pm Joey Deehan

Thursday, June 1

U12 Go Games Hurling

CRC Gaels v Shinrone Carrig 7.30pm Kevin Abbott

Coolderry v Seir Kieran Coolderry 7.30pm Tony Carroll

Lusmagh v Kinnitty Lusmagh 7.30pm Declan Cooke

Drumcullen v Ballyskenagh/Killavilla Rath 7.30pm Joey Deehan

Na Fianna v Shamrocks Killeigh 7.30pm John McDonnell

Ballinamere/Durrow v Tullamore Ballinamere 7.30pm Ger Keyes

Clara v Gracefield Clara 7.30pm Garrett Kelly

Brosna Gaels v Edenderry Ballycumber 7.30pm Pat Fleming

Ferbane/Belmont v St Rynagh’s Moystown 7.30pm Adam Kinahan

Kilcormac/Killoughey v Birr Kilcormac 7.30pm Shane Guinan

Friday, June 2

Bridge House Hotel U14 C Football Competition

St Vincent’s v Ferbane/Belmont Ballycommon 7.30pm Bill Glennon

Saturday, June 3

Bridge House Hotel U14 B Football Competition

Ballycumber/Tubber v Ferbane/Belmont Tubber 6.30pm Noel Kelly

Bridge House Hotel U14C Football Competition

DER Gaels v Na Fianna Pullough 6.30pm Alan McKnight