Offaly GAA Fixtures (April 3 to April 19)

Justin Kelly

Reporter:

Justin Kelly

Email:

justin.kelly@iconicnews.ie

Offaly GAA

Offaly GAA

Monday, April 3

U14 Féile Football League

Gracefield v St Vincent’s Gracefield 7pm Ref: Pat Gallagher

Rhode v St Rynagh’s Rhode 7pm Ref: Alan McKnight

U16 Hurling League

Birr v CRC Gaels Birr 7pm Shane Guinan

Coolderry v Shinrone Coolderry 7pm Martin Walsh

Edenderry v Clara Edenderry 7pm Ciaran Groome

Tuesday, April 4

U16 Football League

Na Fianna v St Manchan Gaels Geashill 7pm Noel Cooney

Wednesday, April 5

U16 Football League Semi Finals TBC

Friday, April 7

Tullamore Court Hotel Senior B Football Championship

Tubber v Raheen Clara 6.45pm Brian Gavin

Durrow v St Brigid’s OCP 6.45pm Noel Cooney

Linesmen: Jimmy O’Grady & Pauric Pierce

U16 Hurling League

Drumcullen/Seir Kieran v Killoughey-Killoughey Rath 7pm Declan Ward

U14 Féile Football Blitz Weekend

Saturday, April 8

Tullamore Court Hotel Senior A Football Championship

Cappincur v Tullamore OCP 5pm Davy Walsh

Linesmen: Paurig Gallagher & John O’Reilly

Clara v Edenderry OCP 6.30pm Ger Keyes

Linesmen: Bill Glennon & Adam Kinahan

Tullamore Court Hotel Senior B Football Championship

Shamrocks v Walsh Island Geashill 6.30pm Pauric Pierce

U17 Football League

Na Fianna v Gracefield Geashill 2pm Chris Joslin

Tullamore v St Vincent’s O’Brien Pk 2pm Bill Glennon

Ferbane/Belmont v St Manchan Gaels Ferbane 2pm Martin Walsh

Edenderry V Rhode Edenderry 2pm Fintan Pierce

Sunday, April 9

Tullamore Court Hotel Senior A Football Championship

St Rynagh’s v Rhode Durrow 12noon Paurig Gallagher

Ferbane v Gracefield OCP 1.30pm Chris Dwyer

Linesmen: Noel Kelly & Adam Kinahan

Tullamore Court Hotel Senior B Football Championship

Bracknagh v Ballycumber OCP 12noon Fintan Pierce

Linesmen: Ger Keyes & Davy Walsh

Tullamore Court Hotel Intermediate Football Championship

Ferbane v Erin Rovers Ballycumber 5pm Eamon O’Connor

Tullamore v Shannonbridge Tubber 5pm Ciaran Groome

Rhode v Daingean Ballyfore 5pm Pat Gallagher

Clonbullogue v Doon Cappincur 5pm Alan McKnight

Monday, April 10

U16 Hurling League

CRC Gaels v St Rynagh’s Carrig 6.45pm Simon Whelahan

Shinrone v Cuchulainn Gaels Shinrone 6.45pm Declan Ward

Tullamore v Ferbane/Belmont O’Brien 6.45pm Joey Deehan

Kilcormac-Killoughey v Ballinamere/Durrow Kilcormac 6.45pm Shane Guinan

Clara v Na Fianna Clara 6.45pm Garrett Kelly

Friday, April 14

U16 Hurling League

Na Fianna v Edenderry Killurin 6.30pm Tony Carroll

Ballinamere/ Drumcullen/Durrow v Seir Kieran Ballinamere 6.30pm Noel Flynn

Ferbane/Belmont v Shamrocks Moystown 6.30pm Aidan Ryan

Cuchulainn Gaels v Coolderry Kinnitty 6.30pm Ger Connors

St Rynagh’s v Birr Banagher 6.30pm Kevin Abbott

Saturday, April 15

Molloy Environmental Systems Senior Hurling Championship

Birr v Kinnitty Shinrone 6.30pm Brian Gavin

Sunday, April 16

Molloy Environmental Systems Senior Hurling Championship

Shamrocks v Lusmagh Banagher 5pm Shane Guinan

Coolderry v Kilcormac/Killoughey Banagher 6.30pm Kieran Pat Kelly

Seir Kieran v Shinrone Birr 12noon Richie Fitzsimons

St Rynagh’s v Belmont Birr 1.30pm Declan Cooke

Tullamore v Clodiagh Gaels OCP 1.30pm Kieran Dooley

Linesmen: Noel Flynn & John McDonnell

Molloy Environmental Systems Intermediate Hurling Championship

Clara v Brosna Gaels OCP 12noon Ciaran Groome

Linesmen: Jimmy O’Grady & Noel Cooney

Monday, April 17

Molloy Environmental Systems Intermediate Hurling Championship

Carrig & Riverstown v Drumcullen Lusmagh 3pm Aidan Ryan

Ballinamere v Coolderry Kilcormac 3pm Martin Walsh

Ballyskenagh/Killavilla v Kilcormac/Killoughey Clareen 3pm Ger Connors

Clodiagh Gaels v Seir Kieran Kinnitty 5pm Tony Carroll

St Rynagh’s v Birr Rath 3pm Joey Deehan

U17 Hurling League

Shinrone v St Rynagh’s Shinrone 11am Adam Kinahan

CRC Gaels v Coolderry Carrig 11am Richie Fitzsimons

Na Fianna v Tullamore Killurin 11am Jimmy O’Grady

Kilcormac/Killoughey v Ferbane/Belmont Kilcormac 11am Declan Ward

Wednesday, April 19

U16 Hurling League Semi Finals TBC