Offaly GAA Fixtures and Results (June 5 to June 12)

Tuesday, June 5

Tuesday, June 5

(First named team at home. All games 7.30pm unless stated)

Division 2 FL

Doon v Ballyfore C Dwyer; Rhode v Bracknagh J O Reilly 8pm

Division 3 HL

Killeigh v Edenderry N Cooney; Seir Kieran v Shamrocks M Kirwan; Drumcullen v Tullamore P Freeman; Ballinamere v Raheen S Fleming

Wednesday, June 6

Leinster U-21 HC

O’Connor Park: Offaly v Wexford 7.30pm

Thursday, June 7

Aidan Bracken Building Design IHC

Killeigh: Kilcormac/K v Ballinamere N Cooney 7.30 pm

Friday, June 8

(All games 7.30pm unless stated)

Aidan Bracken Building Design IHC

Kinnitty: Killurin v Carraig/Riverstown M Kirwan 7.30 pm

Division 2 FL

Ballyfore v Gracefield Pat Gallagher 7.30 pm

U-14 A Hurling

Kilcormac/Killoughey v Kinnitty; Na Fianna v Birr; St Rynaghs v Coolderry; Ballinamere/Durrow v CRC Gaels

U-14 B Hurling

Tullamore v Lusmagh; Edenderry v Shamrocks; Clara v Shinrone; Brosna Gaels v Drumcullen; Ballyskeanagh/Killavilla v Ferbane/Belmont

Saturday, June 9

Aidan Bracken Building Design IHC

Moystown: Lusmagh v Clara D Cooke 7.30pm

Division 1 FL

Ballycumber v Shamrocks M Mahon 7.30pm

Division 3 HL

Edenderry v Shamrocks M Carty 7.30pm; Seir Kieran v Raheen T Carroll 7pm

Division 4 HL

Gracefield v Kinnitty C Groome 6.30 pm; Killurin v Carraig/Riverstown N Cooney 7.30pm

U-10 Hurling Go Games

(All games 11am)

St. Rynaghs v Edenderry; Shinrone v Na Fianna; Birr v Shamrocks; CRC Gaels v Tullamore; Seir Kieran v Clara; Kinnitty v Ballinamere/Durrow; Drumcullen v Ferbane/Belmont; Ballyskenagh/Killavilla v Coolderry; Lusmagh v Brosna Gaels

Sunday, June 10

Aidan Bracken Building Design IHC

Kinnitty: Birr v St Rynaghs G Connors 12 noon

Division 1 HL

Seir Kieran v Tullamore M Walsh 12 noon; Kinnitty v Shinrone A Ryan 3pm; Belmont v Brosna Gaels M Mahon 3pm

Monday, June 11

U-14 A Hurling

Kilcormac/Killoughey v Ballinamere/Durrow 7.30pm

U8 Hurling Go Games

(All games at 6.30pm)

Ballinamere/Durrow v Edenderry; Ferbane/Belmont v Na Fianna; Kilcormac/Killoughey v Shamrocks; Brosna Gaels v Tullamore; Lusmagh v Coolderry; Seir Kieran v Shinrone; Kinnitty v Ballyskenagh/Killavilla; Drumcullen v Birr; CRC Gaels v St. Rynaghs

Results

Leinster SHC Quarter Final

Offaly 2-12 Wexford 1-13

Tullamore Court Hotel IFC

Ballyfore 0-9 Shamrocks 0-6

Aidan Bracken Building Design JHC

Ballinamere 3-16 Belmont 1-8

Division 1 FL

Rhode 1-9 St Brigids 0-7; Clara 1-12 Raheen 2-5; Edenderry 3-10 Tubber 1-7

Division 2 FL

St Rynaghs 0-13 Clonbullogue 0-6; Shannonbridge 2-11 Daingean 0-12; Gracefield 2-20 Ballycumber 1-8; Durrow 1-10 Kilclonfert 1-8

Division 3 FL

Ferbane 3-7 Birr 0-4; Ballycommon 2-13 Clara 3-7; Tubber 5-18 Daingean 2-14

Division 4 FL

Bracknagh 0-12 Clonbullogue 0-12

Division 1 HL

Tullamore 1-13 Kinnitty 0-14; Belmont 2-18 Lusmagh 0-8; Shamrocks 2-18 Ballinamere 0-13

Division 2 HL

Killurin 1-14 Killiegh 2-10; Cappincur 2-17 Rhode 1-6

Division 3 HL

Shamrocks 7-12 Drumcullen 4-5; Brosna Gaels 2-16 Seir Kieran 4-4; Tullamore 3-17 Raheen 4-9

U-14 A HC

Coolderry 6-11 Kilcormac/Killoughey 1-10; Kinnity 10-7 Birr 3-11; CRC Gaels 1-02 Kilcormac Killoughey 4-16; Coolderry 4-9 Ballinamere Durrow 1-11; Kinnity 5-3 Na Fianna 2-8

U-14 B HC

Ferbane/Belmont 7-13 Edenderry 3-7; Drumcullen 1-10 Tullamore 0-4; Shamrocks 3-12 Brosna Gaels 0-2