CCFL Fixtures and Results (August 19)

editorial image
All this week’s CCFL Fixtures and the results from the opening weekend.

All this week’s CCFL Fixtures and the results from the opening weekend.

Fixtures

Friday

Division 3A

Derry Rovers B v Emo Celtic; 8.00; Brian’s Park, Edenderry; JP Owens;

Sunday

All games at 11am unless stated

Senior Division

Edenderry Town v Willow Park; 2.00; Fr.Paul Park, Edenderry; A Martin, A Dunne, M Buckley; St Peters v Mullingar Athletic; 2.00; McCarthy Park, Athlone; J Cassidy, P Foran, P Malone; Arlington v Melville Utd; 2.00;McCarthy Park, Athlone; S Lowry; N Culleton, P Pardy; Monksland Utd v CK Utd; 2.00; Cushla Park, Monksland; B James, D Sweeney, D McCormack; Clara Town v Mountmellick Utd A; 2.00; Stanley O’Hara Park, Clara; U Beaumont, P Tone, A Sherlock

Premier Division

Mullingar Town v Clonaslee Utd; 2.00; Dalton Park, Mullingar; T Ward; Rosenallis AFC v Willow Park B; The Grove, Rosenallis; R Goggin; Birr Town v Tullamore Town; Frank O’Connell Park, Birr; E Dynan; St Peters B v Abbeyleix Athletic A; McCarthy Park, Athlone; D Foran; Idle Temple Villa

Division 1

Ballinahowen v Clara Town B; Sports Field Ballinahown; P Malone; Killeigh Ramblers v Derry Rovers; McCormacks Field Killeigh; L Buckley; Shinrone v Stradbally Town; Shinrone Community Centre; A Lynch; Gallen Utd v Clonbonny FC; Brosna Press Park Ferbane; D Toland; Idle; Moate Celtic

Division 2

Gentex FC v Gracefield Ath; Sportsworld Athlone; G Burke; Portlaoise AFC v Coolraine; Rossleighan Park Portlaoise; C McFadden; Raharney Utd v Edenderry Town B; Higginstown Raharney; R Matthews; Idle; Noreside Celtic, Kilcormac Utd

Division 3A

BBC Utd v Arlington B; Rear Broadford Inn, Broadford; M Buckley; Raheen FC v Towerhill Rovers; Raheen Village; E O’Riordan; Idle; Portlaoise Shamrocks, Portarlington;

Division 3B

Banagher Utd v Clonown Rovers; Feighs, Banagher; T Cunningham; Highfield Utd v Frankford Utd; Burkes Hill, Birr; B Dolan; Horseleap Utd v Killoe FC; Horseleap Village; D McCormack

Division 4A

O’Moore FC v Maryborough; Ballyroan Community Centre; D Tennyson; LOFFA FC v St Aengus FC; Portlaoise College; N Culleton; Midlands Celtic v Portlaoise FC B; St Fintans Portlaoise; D Moran; Abbeyleix Ath B v Rosenallis B; Fr Breen Park Abbeyleix; R Tracyk; Idle; Mountmellick Utd B

Division 4B

Ballinagar v Bracknagh Celtic; Ballinagar Village; A Sherlock; Geashill FC v Castlejordan Utd; Sutherland Park Ballinagar; P Tone; Clonmore Utd v Clara Town C; Heritage Centre Boora; T Maloney; Kilcormac Utd B v St Carthages Ath; Broughal Road Kilcormac; W Browne;

Results

Over 35 Cup Quarter Finals

Nenagh Celtic 2 Midlands Celtic 1; Mullingar Town 0 (4) Nenagh AFC 0 (5) aet; Mountmellick Utd 1 Tullamore Town 5 aet

Over 35 Shield Semi Final

Birr Town 0 Rosenallis 1

Over 35 Shield Quarter Finals

Temple Villa 3 Abbeyleix Ath 0; Clonaslee Utd 4 LOFFA FC 2

Senior Division

Melville Utd 2 Edenderry Town 1; Monksland Utd 1 Arlington 0; St Peters 6 Mountmellick Utd 0; CK Utd 2 Mullingar Ath 2

Premier Division

Willow Park B 2 Clonaslee Utd 1; Tullamore Town 0 St Peters B 1; Abbeyleix Ath 0 Mullingar Town 4; Temple Villa 0 Birr Town 0;