Offaly GAA Fixtures

(First named at home. All games at 7.30pm. Unless stated.)

(First named at home. All games at 7.30pm. Unless stated.)

Wednesday, May 18

Division 1 Football League

Erin Rovers v Raheen M Mahon, Clara v Shamrocks N Cooney, Ballycumber v Tubber C Buckley, Edenderry v Tullamore C Costello, Gracefield v St Brigid’s C Groome.

Division 2 Football League

Doon v Daingean B Gavin, Ferbane v Kilclonfert M Walsh, Shannonbridge v Durrow N Flynn, Ballyfore v St Rynagh’s E Dunne.

U-16 ‘B’ Hurling Championship

Drumcullen v Brosna Gaels D Cooke.

U-12 Football

Ballinamere/Durrow v St Vincent’s P Gallagher, Edenderry v Clara M Carty, Ferbane/Belmont v Na Fianna M Walsh, Rhode v Tullamore P Brady, Ballycumber/Tubber v Kilcormac/Killoughey C Dwyer, Gracefield v DER Gaels 7pm D Dempsey, Birr v Edenderry L Ryan, Shamrocks v Shannonbridge N Kelly.

Thursday, May 19

Division 3 Football League

Gracefield v Killeigh P Pierce, Edenderry v Daingean C Groome, Cappincur v Ballycumber N Cooney, Ballycommon v Rhode E Dunne, Ballinagar v Tullamore D Walsh, Clonmore Harps v Ballyfore J O’Reilly.

Division 4 Football League

Shannonbridge v St Brigid’s M Walsh, Kilclonfert v Doon C Costello, Erin Rovers v Tubber D Brazil, Durrow v Walsh Island S Fleming, Bracknagh v Raheen P Gallagher, Kilcormac/Killoughey v Tullamore T Carroll.

Minor Hurling League

Birr v Shinrone D Cooke.

Minor Football League

Tubber/Ballycumber v St Rynagh’s C Buckley.

Friday, May 20

Minor Hurling League

Shinrone v Tullamore D Cooke.

U-14 ‘A’ Football Rd 3

Ballinamere/Durrow v Edenderry P Gallagher, Birr v Clara N Flynn, Na Fianna v Rhode C Dwyer, St Broughan’s v St Vincent’s O Swaine, Tullamore v Ferbane/Belmont 7pm E Dunne.

U-14 ‘B’ Football Rd 3

St Rynagh’s v Gracefield A Ryan, DER Gaels v Kilcormac/Killoughey N Kelly.

Saturday, May 21

(First named at home. All games at 7pm.)

ESB Leinster GAA MHC quarter-final

O’Connor Park: Offaly v Westmeath 7pm Gearoid MacCraith (Dublin).

Division 1 Football League

Walsh Island v Erin Rovers D Walsh, Tullamore v Gracefield C Buckley, Tubber v Edenderry B Gavin, Shamrocks v Ballycumber P Jordan, Raheen v Clara C Costello, St Brigid’s v Rhode M Carty.

Division 2 Football League

Bracknagh v Doon P Pierce, Durrow v Ballyfore C Buckley, Daingean v Birr P Gallagher, Kilclonfert v Clonbullogue E Dunne.

Division 3 Football League

Ferbane v Ballinagar D Brazil.

Sunday, May 22

(First named at home. All games at 12 noon, except where stated.)

Division 2 Football League

St Rynagh’s v Clara M Mahon, Rhode v Ferbane J O’Reilly.

Division 3 Football League

Ballycumber v Edenderry J McKeown, Daingean v Ballycommon M Carty, Killeigh v Clonmore Harps E Dunne, Tullamore v Cappincur F Smyth.

Division 4 Football League

Walsh Island v Erin Rovers P Pierce, Tubber v Bracknagh S Fleming, St Brigid’s v Durrow C Costello, Raheen v Kilclonfert N Cooney, Doon v Shannonbridge M Walsh.

Minor Football League

St Vincent’s v Tubber/Ballycumber 3pm E Dunne, Gracefield v Na Fianna 3pm J O’Reilly.

U-16 ‘A’ Hurling Rd 2

Tullamore v Coolderry/Lusmagh 7pm C Buckley.

Monday, May 23

Division 2 Hurling League

Clara v Shinrone M Mahon, Kinnitty v Carrig & Riverstown M Kirwan, Crinkle v Killurin A Ryan, Coolderry v Killavilla P Freeman.

Division 3 Football League

Rhode v Gracefield 8pm J O’Reilly.

Division 4 Hurling League

Ballyskenagh v Ballinamere D McLoughlin.

U-16 ‘A’ Hurling Rd 2

St Rynagh’s v Shinrone N Flynn, Kilcormac/Killoughey v Ferbane/Belmont T Carroll.

U-16 ‘B’ Hurling Rd 2

CRC Gaels v Seir Kieran JP Costello, Lusmagh v Coolderry K Abbott, Clara v Drumcullen P Conlon, Na Fianna v Edenderry M Walsh, Brosna Gaels v Ballinamere/Durrow P Fleming.

Tuesday, May 24

Division 2 Football League

St Rynagh’s v Rhode M Mahon.

Division 2 Hurling League

Killeigh v Kilcormac/Killoughey C Groome.

Division 3 Hurling League

Drumcullen v Ballinamere D McLoughlin, Seir Kieran v Tullamore D Cooke, Edenderry v Killeigh M Carty, Raheen v Shamrocks N Cooney.

Division 4 Hurling League

Kinnitty v Lusmagh N Flynn, Killurin v Coolderry N Cooney, Carrig & Riverstown v Crinkle T Carroll.