Offaly GAA Fixtures (July 2 - July 8)

Damian Moran

Reporter:

Damian Moran

editorial image
This week’s Offaly GAA Fixtures from July 2 to July 8 including adult and juvenile league and championship games

This week’s Offaly GAA Fixtures from July 2 to July 8 including adult and juvenile league and championship games

Tuesday, July 2

.

Division 1 Football League

Edenderry v Durrow 8.00pm Edenderry Davy Walsh

Walsh Island v Clara 8.00pm Walsh Island Con Costello

Ferban v Shamrocks 8.00pm Ferbane Basil Cronin

Rhode v Tubber 8.00pm Rhode John O’Reilly

.

Division 2 Football League

St Rynagh’s v Kilclonfert 8.00pm Cloghan Brian Gavin

Daingean v Raheen 8.00pm Daingean Jonathan McKeon

Gracefield v Bracknagh 8.00pm Gracefield Martin Carty

Shannonbridge v Doon 8.00pm Shannonbridge Martin Walsh

.

U-14 Football Championship

Clara v St Broughan’s 7.30pm Clara KP Egan

.

Wednesday, July 3

.

Minor Football Championship

St Broughan’ v Tullamore 7.30pm Walsh Island John O’Reilly

Rhode v Gracefield 7.30pm Rhode Noel Cooney

Edenderry v Ferbane/Belmont 7.30pm Edenderry Pat Gallagher

St Rynagh’s v St Vincent’s 7.30pm Cloghan Martin Walsh

Clara v Ballycumber/Tubber 7.30pm Clara Jonathan McKeon

DER Gaels v Kilcormac/Killoughey 7.30pm Pullough Damien Brazil

.

U-12 Hurling League – Double Team

Coolderry v Ballinamere/Durrow 7.30pm Coolderry Declan Cooke

Shinrone v Ferbane/Belmont 7.30pm Shinrone Paddy Kirwan

Birr v Clara 7.30pm Birr Kieran Pat Kelly

Na Fianna v Tullamore 7.30pm Killeigh Ciaran Groome

.

U-12 Hurling League – Single Team

Drumcullen v Kinnitty 7.30pm Rath Ger Connors

Kilcormac/Killoughey v St Rynagh’s 7.30pm Kilcormac Seamus Fleming

CRC Gaels v Seir Kieran 7.30pm Carrig David McLoughlin

Edenderry v Shamrocks 7.30pm Edenderry Con Costello

Ballyskenagh/Killavilla v Lusmagh 7.30pm Ballyskenagh Declan Ward

.

Thursday, July 4

.

Division 1 Hurling League

Seir Kieran v Shinrone 8.00pm Clareen Tony Carroll

.

Friday, July 5

.

Tullamore Court Hotel Junior A Football Championship

Birr v Ballinagar 8.00pm Birr Michael Mahon

Killeigh v Ballycommon 8.00pm Killeigh Ciaran Groome

Shamrocks v Edenderry 8.00pm Mucklagh Damien Brazil

Clonmore Harps v Rhode 8.00pm Clonmore Noel Cooney

Gracefield v Ferbane 8.00pm Gracefield John O’Reilly

.

Tullamore Court Hotel Junior B Football Championship

Tubber v Tullamore 8.00pm Tubber Seamus Fleming

Shannonbridge v Erin Rovers 8.00pm Shannonbridge Brian Gavin

.

Tullamore Court Hotel Junior C Football Championship

St Brigid’s v Bracknagh 8.00pm Croghan Dan Daly

Clonbullogue v Lusmagh 8.00pm Clonbullogue Martin Carty

Walsh Island v Doon 8.00pm Walsh Island Con Costello

Division Two Football League

St Rynagh’s v Ballyfore 8.00pm Cloghan Brian Gavin

.

Saturday, July 6

.

Tullamore Court Hotel Intermediate Football Championship

Rhode v Clonbullogue 7.00pm Ballyfore Pauric Pierce

.

Tullamore Court Hotel Junior A Football Championship

Clara v Ballycumber 6.30pm Clara Basil Cronin

.

Molloy Environmental Systems Intermediate Hurling Championship

Ballyskenagh/Killavilla v Ballinamere 7.00pm Birr Declan Cooke

.

Division 2 Hurling League

Kilcormac/Killoughey v Kinnitty 6.30pm Kilcormac Ger Connors

Carrig &Riverstown v Killurin 6.30pm Carrig David McLoughlin

.

Division 3 Hurling League

Seir Kieran v Tullamore 6.30pm Clareen Tony Carroll

Edenderry v Brosna Gaels 6.30pm Edenderry Ciaran Groome

.

Sunday, July 7

.

Tullamore Court Hotel Senior Football Championship

Ballycumber v St Brigid’s 7.30pm Mucklagh Davy Walsh

.

Molloy Environmental Systems Intermediate Hurling Championship

Shinrone v Shamrocks 6.00pm Birr Kieran Dooley

.

Division 1 Hurling League

Tullamore v Belmont 12noon O’Brien Pk Noel Flynn

Birr v Coolderry 12noon Birr Declan Cooke

Brosna Gaels v St Rynagh’s 12noon Ballycumber Ciaran Groome

Drumcullen v Kinnitty 12noon Rath Martin Walsh

.

Division 3 Hurling League

Kilcormac/Killoughey v Ballyskenagh/Killavilla 12noon Kilcormac Michael Mahon

.

Tullamore Court Hotel Junior B Football Championship

Daingean v Raheen 12noon Daingean Noel Cooney

Ballyfore v Clara 12noon Ballyfore Pat Gallagher

.

U-14 Hurling Championship

Kilcormac/Killoughey v Shinrone 12noon Mountbolus Shane Guinan

Na Fianna v Birr 12noon Killeigh Jonathan McKeon

Shamrocks v Drumcullen 12noon Mucklagh Pat Fleming

Clara v CRC Gaels 12noon Clara Ger Keyes

Brosna Gaels v Tullamore 12noon Pullough KP Egan

Monday, July 8

.

Division 2 Hurling League

Coolderry v Killeigh 8.00pm Coolderry Martin Walsh

.

Division 3 Football League

Ferbane v Ballycumber 8.00pm Ferbane Brian Gavin

.

Division 3 Hurling League

Ballinamere v Raheen 8.00pm Ballinamere Seamus Fleming

.

U-16 Hurling Championship

Clara v Coolderry 7.30pm Clara Noel Cooney

Drumcullen v Shinrone 7.30pm Rath Noel Flynn

Birr v Na Fianna 7.30pm Birr Declan Ward

St Rynagh’s v Kilcormac/Killoughey 7.30pm Banagher Kevin Abbott

Ferbane/Belmont v Lusmagh 7.30pm Moystown Kieran Pat Kelly

Brosna Gaels v CRC Gaels 7.30pm Ballycumber Ciaran Groome

Shamrocks v Ballinamere/Durrow 7.30pm Mucklagh Jonathan McKeon