Offaly GAA Fixtures and Results (May 8 - May 15) (UPDATED)

As the Offaly minor hurling championship clash with laois has been fixed for Saturday at 7pm in O’Connor Park, the SHC encounter between Brosna Gaels and Shamrocks has been be refixed.

As the Offaly minor hurling championship clash with laois has been fixed for Saturday at 7pm in O’Connor Park, the SHC encounter between Brosna Gaels and Shamrocks has been be refixed.

Tuesday, May 8

Division 2 FL

Kilclonfert v Ballyfore E Dunne 7.15 pm

Wednesday, May 9

U12 Hurling Round 2

(All games at 7pm)

Shinrone v Ballinamere/Durrow; Coolderry v Edenderry; Tullamore v Ferbane/Belmont; Kilcormac/Killoughey v St. Rynaghs; Na Fianna v Birr; Ballyskenagh/Killavilla v Kinnitty; Lusmagh v Brosna Gaels; Seir Kieran v Gracefield; Clara v Drumcullen; CRC Gaels v Shamrocks

Friday, May 11

Aidan Bracken Building Design SHC

Coolderry v Kilcormac/Killoughey Birr T Carroll 7.30 pm

Division 2 FL

Rhode v Ballyfore J O Reilly 8pm

Division 4 FL

St Brigids v Kilclonfert D Walsh 7.15 pm; Walsh Island v Raheen C Costello 7.15 pm

U14 A Hurling (Round 2)

(All games at 7pm)

Kilcormac/Killoughey v Ballinamere/Durrow; St Rynaghs v Kinnitty; Na Fianna v CRC Gaels; Birr v Coolderry

U-14 B Hurling (Round 3)

(All games at 7pm)

Tullamore v Shamrocks; Shinrone v Drumcullen; Brosna Gaels v Ferbane/Belmont; Clara v Lusmagh; Edenderry v Ballyskenagh/Killavilla

Saturday, May 12

U-10 Football Go-Games

(All games 11am)

Gracefield v Edenderry; St. Broughans v Rhode; Na Fianna v St. Vincent’s; Shamrocks v Tullamore; Ballinamere/Durrow v Birr; St. Rynaghs v Kilcormac/Killoughey; Ferbane/Belmont v Shannonbridge; Clara v Ballycumber/Tubber

Sunday, May 13

Aidan Bracken Building Design SHC

O’Connor Park: Brosna Gaels v Shamrocks N Cooney 2pm. Linesmen, J Mc Keown, S Fleming

O’Connor Park: St Rynaghs v Tullamore D Cooke 3.30pm. Linesmen: E Dunne, N Cooney

Carriag: Drumcullen v Shinrone M Walsh 3pm

Lusmagh: Belmont v Birr A Ryan 5.30pm

Lusmagh: Seir Kieran v Kinnitty B Gavin 7pm

Aidan Bracken Building Design IHC

Moystown: Ballinamere v Lusmagh M Mahon 12 noon; Killurin: Clara v Coolderry C Groome 12 noon; Clareen: Ballyskenagh v Kilcormac/Killoughey P Freeman 2pm; Kilcormac: St Rynaghs v Crinkle N Flynn 7pm

Monday, May 14

Aidan Bracken Building Design IHC

Crinkle: Carraig/Riverstown v Birr M Kirwan 7pm

Aidan Bracken Building Design JHC ‘A’

(First named team at home. All games 7pm)

Belmont v Shinrone G Connors; Edenderry v Drumcullen C Groome; Kicormac/K v Killavilla T Anderson; Seir Kieran v Brosna Gaels D McLouglin; Kinnitty v Killeigh J McKeown; Tullamore v St Rynaghs S Fleming

U-16 A HC Round 2

(All games at 7pm)

Ferbane Belmont v Birr; Kilcormac Killoughe v Clara; St Rynaghs v Tullamore; Na Fianna v Shinrone; Coolderry v Kinnity

U-16 B HC Round 2

(All games at 7pm)

Ballinamere Durrow v Lusmagh; Shamrocks v Drumcullen

U8 Go-Games

(All games 6.30pm)

Ferbane/Belmont v Edenderry; Tullamore v Rhode; Clara v St. Vincent’s; Shamrocks v Na Fianna; Ballinamere/Durrow v Kilcormac/Killoughey; Ballycumber/Tubber v DER Gaels; St. Rynaghs v Shannonbridge

Tuesday, May 15

Aidan Bracken Building Design JHC ‘A’

Birr v Ballinamere A Ryan 7pm

Results

Leinster MHC

Offaly 2-13 Meath 1-14

Aidan Bracken Building Design U-21 HC Final

St Rynaghs 2-16 St Brendans 1-12

Tullamore Court Hotel U-21 FC

Q-Final

St Manchans Gaels 4-12 St Patricks 1-10; St Vincents 2-16 Na Fianna 0-8

Div 1 HL

Shinrone 2-16 Ballinamere 0-9; Brosna Gaels 1-18 Lusmagh 0-11; Shamrocks 1-16 Belmont 0-19

Div 1 FL

Shamrocks 2-8 Erin Rovers 1-11

Minor Football League

St Broughans 1-11 Tullamore 1-5

Div 2 HL

Kilcormac / Killoughey 0-11 Killiegh 1-1; St Rynaghs 3-12 Kinnitty 0-3; Killiegh 3-11 Crinkle 2-9; Drumcullen 1-18 Coolderry 1-10; Birr 4-13 Clara 2-7

Div 3 HL

Kilcormac / Killoughey 4-16 Seir Kieran 2-14; Coolderry 3-14 Tullamore 0-13

Div 4 FL

Clonbullogue 0-12 Bracknagh 0-12; Shannonbridge 0-17 Doon 2-8

U-16 A HC Rd 1

Clara 3-12 St Rynaghs 2-7; Birr 1-9 Kilcormac Killoughey 2-15; Shinrone 5-10 Ferbane Belmont 0-5

U-16 B HC Rd 1

Brosna Gaels 2-8 Shamrocks 2-9; CRC Gaels 3-9 Ballinamere/Durrow 2-6; Lusmagh 2-8 Seir Kieran 1-7

U-14 A FC Rd 2

St Broughans 2-6 St Vincents 1-9; Rhode 11-14 Tullamore 1-5; Ferbane Belmont 5-16 Edenderry 2-3; Kilcormac/Killoughey 1-8 Clara 2-6

U-14 B FL Round 2

Ballycumber Tubber 8-16 Birr 0-2; St Rynaghs 7-12 Shamrocks 2-4