Laois GAA Fixtures & Results (May 25 to June 1)

This week’s Laois GAA Fixtures and Results with the pick of the weekend’s action being the Leinster Club Hurling League Division 3 Final where Shanahoe go for glory in Tullamore on Saturday evening against Meath side Na Fianna

This week’s Laois GAA Fixtures and Results with the pick of the weekend’s action being the Leinster Club Hurling League Division 3 Final where Shanahoe go for glory in Tullamore on Saturday evening against Meath side Na Fianna

Sparrow Insurances ACFL Division 1 (Players released at Managers Discretion)

Arles Killeen v Ballylinan @ 7.45pm - M Deegan

Sparrow Insurances ACFL Division 2

Timahoe v Annanough @ 7.45pm - E Whelan; The Heath v Rosenallis @ 7.45pm - J Conway; Portlaoise v Ballyroan Abbey @ 7.45pm - B McCann; Courtwood v Ballyfin @ 7.45pm - D Murphy; St Joseph’s v Graiguecullen @ 7.45pm - M Burke

Sparrow Insurances ACHL Division 1 (Senior Intercounty Players available)

Castletown Slieve Bloom v Ballinakill @ 7.45pm - J Lalor; The Harps v Colt @ 7.45pm - E Fitzpatrick; St Lazarian’s Abbeyleix v Portlaoise @ 7.45pm - A Costigan; Camross v Borris In Ossory Kilcotton @ 7.45pm - M Cleere

Thursday

Sparrow Insurances ACFL Division 1 (Players released at Managers Discretion)

O’Dempsey’s v Crettyard @ 7.45pm - J Flynn; Portlaoise v Stradbally @ 7.45pm - J Brennan; Graiguecullen v The Heath @ 7.45pm - E Strong; St Joseph’s v Arles Kilcruise @ 7.45pm - E Kinsella

Sparrow Insurances ACHL Division 2

Clonad v Ballyfin @ 7.45pm - L Moran; Trumera v Rathdowney Errill @ 7.45pm - E Fitzpatrick; Camross v Borris In Ossory Kilcotton @ 7.45pm - B O’Reilly

Friday

Sparrow Insurances ACFL Division 1 (Players released at Managers Discretion)

Portarlington v Emo @ 7.45pm - M Deegan

Sparrow Insurances ACFL Division 2

The Rock v Mountmellick @ 7.45pm - B McCann

Sparrow Insurances ACFL Division 3

Spink v Park Ratheniska @ 7.45pm - J Conway; Graiguecullen v Barrowhouse @ 7.45pm - E Whelan

Saturday

Leinster Club Hurling League Division 3 Final

Tullamore: Shanahoe v Na Fianna (Meath) @ 3.15pm

Sparrow Insurances ACFL Division 3

Stradbally v Mountmellick @ 4.30pm - D Moore; Kilcavan v Ballyroan Abbey @ 5.30pm - D Murphy; Portarlington v Killeshin @ 5.30pm - E Strong

Sparrow Insurances ACHL Division 4

Rathdowney Errill v Castletown Slieve Bloom @ 4.00pm - G Irwin; Portlaoise v The Harps @ 5.30pm - J O’Neill; Colt v Timahoe @ 5.30pm - D Guidera; Ballyfin v Borris In Ossory Kilcotton @ 5.30pm - C Dunne

Sunday

Sparrow Insurances ACFL Division 4

Timahoe v Arles Kilcruise @ 6.30pm - N Fleming; The Harps v Park Ratheniska @ 6.30pm - N Davis; St Fintan’s Mountrath v O’Dempsey’s @ 6.30pm - E Fitzpatrick; Courtwood v Colt @ 6.30pm - C Lawlor; Crettyard v Ballylinan @ 6.30pm - M Burke; Portlaoise v Emo @ 6.30pm - C Kelly

Sparrow Insurances ACHL Division 4

Ballinakill v Camross @ 6.30pm - T Dunne; Clonad v Ballypickas @ 6.30pm - E Scully

Tuesday

Sparrow Insurances ACHL Division 3

Mountmellick v Borris In Ossory Kilcotton @ 7.45pm - D Culleton; St Lazarian’s Abbeyleix v Portlaoise @ 7.45pm - M Ward; St Fintan’s Mountrath v Rathdowney Errill @ 7.45pm - G Irwin; Kyle v Castletown Slieve Bloom @ 7.45pm - A Costigan; Rosenallis v Park Ratheniska @ 7.45pm - M Lowry

Sparrow Insurances ACFL Division 3

The Rock v Arles Killeen @ 7.45pm - D Murphy

Sparrow Insurances ACFL Division 5 Group A

Annanough v Killeshin @ 7.45pm - B Lawlor

LAOIS GAA RESULTS

Sparrow Insurance ACHL Division 1

Borris-in-Ossory/Kilcotton 2-10 Castletown-Slieve Bloom 0-6; Portlaoise 2-14 Rathdowney-Errill 1-12; Colt 0-6 Abbeyleix 1-17; Ballinakill 1-12 The Harps 1-19; Clough-Ballacolla 1-9 Camross 2-19

Sparrow Insurance ACFL Division 1

St Joseph’s 1-4 Graiguecullen 0-14

Sparrow Insurance ACHL Division 2

Borris-in-Ossory/Kilcotton 3-13 Clonad 2-14; Clough-Ballacolla 0-5 Camross 0-9; Shanahoe 2-7 Mountrath 6-11; Ballyfin 2-16 Trumera 3-9

Sparrow Insurance ACFL Division 3

Park-Ratheniska 3-11 Portarlington 0-10; Barrowhouse 1-9 Kilcavan 1-6; Arles-Killeen 0-12 Stradbally 1-10; Castletown-Slieve Bloom 4-15 Mountmellick 1-5

Sparrow Insurance ACHL Division 3

Rathdowney-Errill 0-13 Rosenallis 0-9; Park-Ratheniska 0-13 Kyle 3-8

Sparrow Insurance ACFL Division 4

Emo 0-11 Courtwood 3-10

Sparrow Insurance ACHL Division 4

The Harps 3-5 Colt 1-8; Camross 3-8 Ballyfin 2-3; Ballyfin 4-6 Timahoe 3-10; Portlaoise 2-11 Rathdowney-Errill 4-13; Ballypickas 2-9 Camross 1-12; Colt 0-9 Castletown-Slieve Bloom 3-14; Ballinakill 0-12 The Harps 2-10

Sparrow Insurance ACHL Division 5

Mountrath 1-5 Rosenallis 1-13

Sparrow Insurance ACFL Division 5

The Heath 4-10 Spink 1-6; The Harps 3-8 Mountrath 0-2; Portlaoise 3-9 Kilcotton 1-7

Sparrow Insurance MHL Division 1

Abbeyleix-Ballypickas 1-18 Clough-Ballacolla 1-10; Rathdowney-Errill 0-13 Camross-Kyle 4-5; Borris-in-Ossory/Kilcotton 2-19 The Harps Gaels 1-12

Sparrow Insurance MHL Division 2

Raheen 5-15 Round Towers 4-8

GALA U-14 FL Division 1

Stradbally Parish Gaels 2-1 Portlaoise 8-18; Graiguecullen 3-3 Ballylinan-Glenmore 3-11

GALA U-14 FL Division 2

Park-Ratheniska 4-12 Clonaslee St Manman’s 3-6; The Rock 2-2 O’Dempsey’s 3-16; Spink-Ballinakill 4-10 Graiguecullen B 2-6; Naomh Eamann 5-10 Mountrath 2-3; Camross 1-4 Clough-Ballacolla 3-7

LADIES FOOTBALL

FIXTURES

Friday

Laois Ladies SFC

Mountmellick: Sarsfields v Ballylinan @ 7.45pm

Saturday

Laois Ladies SFC

Shanahoe v Park-Ratheniska; Timahoe v St Conleth’s; Crettyard v Portlaoise

Sunday

Laois Ladies IFC

Ballyroan v Killeen

Tuesday

U-14 Championship Round 7

Ballylinan v The Heath; St Joseph’s v Graiguecullen; Shanahoe v R&C Gaels; Borris-in-Ossory v Ballyfin; Ballinakill v Sarsfields; Ballyroan v Timahoe; St Conleth’s v Killeen; Portlaoise v Park-Ratheniska; Killeshin/Crettyard a Bye

Results

Leinster U-16 A Semi-Final

Meath 2-13 Laois 2-7

Laois Ladies SFC Round 2

Park-Ratheniska 1-3 Ballylinan 0-15; Timahoe 4-24 Crettyard 1-4

Laois Ladies U-12 FC

St Joseph 4-6 Killeshin 0-4; Sarsfields 6-3 Ballyfin 3-2

Laois Ladies U-14 FC

Killeen 5-9 Killeshin 1-4; Portlaoise 4-6 Sarsfields 1-3